نقش مس در نابودی کروناویروس

روش سئو: پژوهشگران دانشگاه واترلو کانادا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند پوشاندن سطوح با مس پتانسیل نابودی سریع تر کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را فراهم می آورد.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، پژوهشگران کشف کرده اند که استفاده از یک پوشش و لایه نازک از مس یا ترکیبات مسی روی سطوح می تواند توانایی مس در غیرفعال کردن یا از بین بردن کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را افزایش دهد.
طی این مطالعه ای که بلافاصله بعد از شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ در مارس ۲۰۲۰ شروع شد، دانشجویان دانشگاه واترلو چگونگی تعامل ۶ پوشش نازک فلزی و اکسیدی مختلف با HCov-229E را بررسی کردند. HCov-229E ویروسی است که از نظر ژنتیکی مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ است، اما کار بر روی آن برای انسان ها ایمن تر است.
“کوین مسلمان” (Kevin Mussleman) استاد مکانیک و مکاترونیک دانشگاه واترلو و رهبر این مطالعه اظهار داشت: قبلا داده هایی در مورد طول عمر این ویروس بر روی سطوح معمولی مانند فولاد ضد زنگ، پلاستیک و مس انتشار یافته بود، اما طول عمر ویروس روی پوشش های مهندسی شده کمتر شناخته شده بود.
طی این مطالعه پژوهشگران دانشگاه واترلو با پژوهشگران دانشگاه ویلفرد لوریر که اثربخشی پوشش های ضد ویروسی را روی شیشه و پارچه ماسک N95 آزمایش می کردند، همکاری کردند. آنها از پوشش های مختلف روی سطوح استفاده کردند و سپس نقش آنها در نابودی کروناویروس را مورد بررسی قرار دادند. پژوهشگران دریافتند که سایر پوشش ها اثرات ضد ویروسی مشابهی همانند مس یا ترکیبات حاوی مس ندارند و تاثیر مس در غیرفعال کردن یا از بین بردن کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ بیشتر است.
بگفته پژوهشگران گرچه استفاده از ماسک یک راه مؤثر برای جلوگیری از گسترش کووید-۱۹ است، اما افزودن یک پوشش ضد ویروسی حاوی مس به قسمت بیرونی مواد محافظ یا یک فیلتر داخلی می تواند یک لایه ایمنی اضافی به آن وسیله اضافه کند.
مدتی پیش پژوهشگران “دانشگاه ناتینگهام ترنت” انگلیس از توسعه ماسک صورت جراحی پنج لایه ای خبر دادند که درون آن مس تعبیه شده است و می تواند ۹۰ درصد ذرات ویروس کرونا را از بین ببرد. ماسک مذکور دارای گواهینامه نوع IIR است که این استاندارد طلایی برای ماسک هایی است که موجب می شوند ۹۹.۹۸ درصد ذرات فیلتر شوند. این ماده(مس) ۹۰ درصد ذرات ویروس کرونا را در کمتر از یک ساعت از بین می برد. مس مدت زیادی است که به سبب خاصیت ضد ویروسی شناخته می شود، بنا بر این در اوایل شیوع ویروس کرونا کارشناسان خواهان استفاده از آن در چرخ دستی های خرید و دستگیره های درب برای توقف انتقال ویروس کرونا بودند.

منبع: