حكمرانی داده و بحرانهای امروزی؛ دریای داده چگونه به بحران جهانی آب اختتام می دهد

روش سئو: امروزه دانشمندان داده می توانند از اطلاعاتی که جمع آوری کرده اند برای کشف راه هایی جهت رسیدگی به بحران های جهانی مانند مسئله آب استفاده کنند.

به گزارش روش سئو به نقل از مهر، علم داده و تجزیه و تحلیل کلان داده ها، این روزها به مؤلفه ای اساسی و تحول زا در همه رشته ها بدل شده اند و سبب ایجاد بینشی معنادار و کمی از پدیده های مختلف می شود. در سالهای اخیر، فناوری ها و روش شناسی ها در علوم کامپیوتر به سرعت رشد کرده اند و دیدگاهی بی سابقه از گستره و علل مسائل مهم جهانی به پژوهشگران داده است. امروزه، دانشمندان داده می توانند از اطلاعاتی که جمع آوری کرده اند برای کشف راه هایی برای رسیدگی به بحران های جهانی استفاده کنند.
یکی از بحرانی ترین مشکلاتی که باید به آن توجه گردد، بحران جهانی آب است. بی گمان خیلی از افرادی که در خانه های خود به آب آشامیدنی دسترسی دارند، متوجه ضرورت و بحران موجود در این عرصه نمی شوند. با وجود این، جمعیت گسترده ای از افراد سراسر جهان به منابع سالم آب دسترسی ندارند.
حال پرسش عمیقی که در این میان مطرح است، این است که علم داده چگونه می تواند این وضعیت جهانی را بهبود ببخشد؟ در این نوشتار کوتاه به بررسی نقش علم داده در شناسایی علل کمبود آب، نظارت بر دسترسی لحظه ای به آب و پیش بینی کیفیت آب در مناطق مختلف خواهیم پرداخت. علاوه بر این، چگونگی تأثیر این اطلاعات بر آینده بحران آب نیز بررسی خواهد شد.
علم داده گویای حقایق نگران کننده ای در مورد بحران فعلی آب در مقیاس جهانی است. آمارها نشان میدهد که کمبود منابع آب سالم، پاک و پایدار یک مشکل رو به رشد در کشورهای درحال توسعه است.
بر اساس آمار جهانی، حدود ۸۴۴ میلیون نفر، یعنی تقریباً ۱۰ درصد از جمعیت جهان به آب شرب دسترسی ندارند. علاوه بر این، ۲.۳ میلیارد نفر نیز به سبب کمبود آب به سرویس بهداشتی استاندارد دسترسی ندارند و روزانه بیش از ۸۰۰ کودک زیر ۵ سال به سبب بیماریهای ناشی از کم آبی و بهداشت نامناسب جان خودرا از دست می دهند.
از سوی دیگر زنان و دخترانی که به طور معمول از آنها انتظار می رود آب را در مناطقی که دسترسی به آب ندارند جمع آوری و حمل کنند، به طور متوسط روزانه ۲۰۰ میلیون ساعت را صرف حمل آب می کنند.
این ارقام به خوبی عمق فاجعه جهانی منابع جهانی آب را به تصویر می کشد. خوشبختانه، مهارت های کارشناسان داده و ابزارهای جدیدی که درحال توسعه هستند، می تواند وضعیت بحرانی فعلی را به روش های مختلف بهبود بخشد.

به دست آوردن اطلاعات موثق و بموقع در مورد کیفیت و در دسترس بودن آب، برای اقدام مقتضی، پیش از این که خیلی دیر شود، مهم است. چندین روش وجود دارد که می توان بوسیله آنها این نظارت را به دست آورد:
نظارت بر کیفیت آب
این استراتژی شامل استفاده از حسگرها در منبع آب یا نمونه برداری از آب برای تشخیص تغییرات کیفیت آب است. پارامترهای مختلفی همچون سطوح pH، دما، اکسیژن محلول، شوری و وجود آلاینده هایی مانند نیترات برای آب شرب وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. هنگامی که در استانداردهای تعیین شده تغییری رخ می دهد، دانشمندان داده می توانند آنها را ردیابی کنند. از طرف دیگر اگر روندها نشان دهد که آب ممکنست به زود غیر قابل شرب شود، سازمان های بشردوستانه و دولت ها می توانند اقدام نمایند.
ردیابی جریان آب چاه
رویکرد دیگر برای جمع آوری اطلاعات، اندازه گیری میزان آب چاه ها و قدرت جریان رودخانه ها در مناطق در معرض خطر کمبود آب است. این امر اغلب شامل استفاده از حسگرهای آب می شود. اگر داده ها نشان میدهد که منطقه ممکنست با کمبود آب مواجه شود، می توان اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از عواقب جدی بالقوه انجام داد.
نقشه روند مصرف منابع محلی آب
روش سوم جمع آوری داده های جامعه شناختی و بررسی های مربوط به مصرف آب در مناطقی است که در معرض کمبود قرار دارند. در رابطه با روش های فوق، این اطلاعات می تواند به پژوهشگران کمک نماید تا بفهمند که آیا آب تمیز کافی در یک منطقه برای رفع نیازهای آبرسانی و بهداشتی جمعیت وجود دارد یا خیر.

اینها تنها برخی از روش های نظارت بر منابع آب هستند که توسط دانشمندان داده استفاده می شود. همانطور که می بینید، این رویکردها می توانند تصویر کامل تری از در دسترس بودن و استفاده از آب در مناطق در معرض خطر کمبود آب، عرضه کنند.
شناسایی مسائل مربوط به تامین آب
از علم داده و تحلیل کلان داده ها می توان برای شناسایی مسائلی که ممکنست بر منابع آب تأثیر بگذارد و همین طور پاسخ به این پرسش که آیا چنین نگرانی هایی بر مناطق دیگر تأثیر می گذارد، استفاده نمود. کارشناسان می توانند با بهره گیری از اطلاعات حاصل از روش های نظارتی که قبل تر مورد بحث قرار گرفت، علاوه بر جمع آوری اطلاعات مربوط به منابع آب، داده های مربوط به همه گیری های ناشی از کمبود آب کافی را نیز شناسایی کنند. این می تواند به آنها کمک نماید تا از گسترش بیشتر اپیدمی ها جلوگیری نمایند.
به عنوان مثال، شیوع وبا را در هائیتی در نظر بگیرید. این بیماری که با کمبود منابع آب سالم ارتباط مستقیم دارد، پس شیوع ۹ ساله در این کشور و مرگ نزدیک به ۱۰۰۰۰ نفر، سرانجام متوقف گردید. این مهم با بهره گیری از نظارت کامل و تجزیه و تحلیل داده ها برای مساعدت با افراد در مراکز درمانی، سرمایه گذاری عاقلانه در آب سالم و آموزش مردم در مورد روش های پیشگیری محقق شد.
استفاده هوشمندانه از آب
با ادامه رشد جمعیت انسانی در سطح جهان، میزان آبی که جهت زندگی روزمره شامل مصارف آشامیدنی یا بهداشتی و مقاصد صنعتی مانند کشاورزی و تولید، مورد نیاز است، افزایش می یابد. در موارد روزمره مصرف آب، می توان از داده ها برای ایجاد فناوری های کارآمدتر و همین طور آموزش مصرف کنندگان در استفاده هوشمندانه تر از آب استفاده نمود.
از سوی دیگر، داده ها همین طور می توانند به صنایع در حفظ آب کمک کنند. متخصصان تخمین می زنند که کاهش مصرف آب صنعتی با بهره گیری از علوم داده، موجب صرفه جویی در حدود ۲۲۲ میلیون گالن آب می شود. این میزان می تواند آب مورد نیاز بیش از ۲ میلیون نفر را تامین کند. بی گمان چنین اقداماتی می تواند به نفع شرکتها باشد و در عین حال از کمبود آب در مناطقی که ممکنست کمبود آب وجود داشته باشد، پیشگیری کند.
علوم داده و آینده بحران آب
همزمان با توسعه علوم داده، اجرای پروژه های کارآمد برای تامین منابع آب سالم، به نسل های جدیدی از دانشمندان داده ماهر با مدارک پیشرفته از مدارس معتبر و همین طور افرادی با تخصص امنیت سایبری نیاز دارند. کوشش های قانونی برای اجرای چنین پروژه هایی در مقیاس جهانی، کاملاً ضروری به نظر می آید.
قطعاً با بهره گیری از این اطلاعات برای درک مشکلات در رابطه با بحران آب و همین طور برای تدوین راهکارهای بالقوه، به آینده ای بدون این نگرانی ها نزدیک تر خواهیم شد.

منبع: