انسان ها در یک قدمی صحبت با نهنگ ها

به گزارش روش سئو گروهی از دانشمندان در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند انسان ها بزودی می توانند با نهنگ ها صحبت کنند چونکه در آینده هوش مصنوعی آوای حیوانات دریایی را رمزگشایی خواهد نمود و هر یک از آنها را به یک متن خاص پیوند خواهد داد تا یک مدل زبانی ایجاد نماید که انسان ها بتوانند با کمک آن با نهنگ ها ارتباط برقرار کنند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، گروهی از دانشمندان بین المللی به تازگی با هدف صحبت با حیوانات دریایی با شکوه، پروژه ای بلندپروازانه را برای گوش دادن، زمینه سازی و ترجمه و ارتباط با نهنگ های عنبر شروع کرده اند.
در این پروژه که CETI نام دارد، محققان از قدرت هوش مصنوعی برای تفسیر آوا و صداهایی که نهنگ های عنبر برای برقراری ارتباط با یکدیگر ایجاد می کنند، استفاده می نمایند.
محققان از روش پردازش زبان های طبیعی (یکی از زیرشاخه های هوش مصنوعی متمرکز بر پردازش زبان نوشتاری و گفتاری انسان) برای رمزگشایی چهار میلیارد آوای نهنگهای عنبر استفاده می نمایند.
برنامه این است که هوش مصنوعی هر صدا را به یک متن خاص مرتبط کند. به قول محققان، انجام این پروژه حداقل پنج سال طول خواهد کشید. اگر محققان موفق به انجام این کار شوند، گام بعدی آنها توسعه یک ربات گفتگوی تعاملی برای گفتگو با نهنگ های عنبری که در طبیعت زندگی می کنند خواهد بود.
نهنگ عنبر دارای مغزی پنج برابر سنگین تر از مغز انسان است و همینطور بزرگترین مغز روی زمین متعلق به این حیوان است.

منبع: