فضاپیمای استارلاینر تا سال ۲۰۲۲ به فضا نخواهد رفت

به نظر می آید اوضاع برای کپسول ˮاستارلاینرˮ شرکت بوئینگ خوب پیش نمی رود. بعد از لغو دومین آزمایش مداری در تابستان، حالا ناسا اعلام نموده که مأموریت آن به سال ۲۰۲۲ موکول می شود.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، مشکلات استارلاینر به سال ۲۰۱۹ باز می گردد زمانی که نخستین پرواز آزمایشی بدون خدمه آن نتوانست طبق برنامه به ایستگاه فضایی بین المللی برسد. آزمایش های بعدی چندین مشکل را نشان داد که بعضی از آنها به قدری جدی بودند که می توانستند سبب شکست فاجعه بار مأموریت این کپسول شوند.
مهندسان سال ۲۰۲۰ را صرف کار کردن روی این مشکلات کردند و امیدوار بودند دومین آزمایش مداری این کپسول در روز چهارم اوت سال ۲۰۲۱ بدون خدمه صورت گیرد. اما این مأموریت با کشف مشکل دیگری لغو شد.
بوئینگ اعلام نمود که درحال کار روی این مشکل هستند و این مأموریت اواخر تابستان صورت خواهد گرفت اما این مشکل حل نشد.
حالا ناسا تایید کرده که این پرتاب امسال رخ نخواهد داد. این آژانس فضایی نوشت: زمان های بالقوه برای انجام دومین پرواز مداری توسط ناسا، بوئینگ، ائتلاف پرتاب و راه اندازی و پایگاه فضایی محدوده شرقی(Eastern Range) مورد بررسی قرار می گیرد.
این گروه هم اکنون فرصت های پرتاب در نیمه اول سال ۲۰۲۲ را بررسی می کنند. چنین تاخیرهایی سبب برهم خوردن مأموریت های فضانوردان ناسا می شود. “نیکول من”(Nicole Mann) و “جاش کاسادا”(Josh Cassada) قرار بود در دو طی مأموریت استارلاینر به ایستگاه فضایی بروند. اما هر دوی آنها حالا سوار بر فضاپیمای کرو دراگون طی مأموریت کرو-۵ در پاییز سال ۲۰۲۲ به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند رفت.
این آژانس فضایی می گوید: ناسا تصمیم گرفت این جابه جایی ها را انجام دهد تا فرصت کافی برای توسعه استارلاینر فراهم گردد.

منبع: