تشخیص زودهنگام و ارزان کروناویروس با یک سنسور زیستی

به گزارش روش سئو از زمان شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ دانشمندان فناوری های تشخیصی مبتکرانه و کم هزینه ای را توسعه داده اند که حسگرژنی(Genosensors) یکی از آن موارد است.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان موسسه فیزیک سائو کارلوس دانشگاه سائوپائولو در مطالعه اخیرشان از توسعه سنسور زیستی اطلاع داده اند که تشخیص زودهنگام و ارزان کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را امکان پذیر می کند.
سنسورهای ژنی مبتنی بر نوکلئیک اسیدهایی که توالی های مکمل دی. ان. ای یا آر. ان. ای را تشخیص می دهند نوعی سنسور زیستی هستند که امکان آزمایش فوری و حساس مواد ژنتیکی را فراهم می کنند.
به تازگی دستگاهی مبتنی بر این فناوری(که پیش تر هم ثابت شده در تشخیص کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲ کارآمد است)، اخیرا در برزیل ساخته شده است.
به قول محققان نتیجه آزمایش می تواند در ۳۰ دقیقه آماده شود و هزینه آن در مقیاس آزمایشگاهی کمتر از یک دلار برای هر ژنوسنسور یا حسگرژنی است. اجزای تشکیل دهنده دستگاه آنالیزکننده امپدانس کمتر از ۲۰۰ دلار هزینه دارند.
این حسگرژنی می تواند یک نوار دی. ان. ای ساده را که بعنوان یک پروب ثبت کننده(capture probe) استفاده می شود را از عمل و حرکت بازدارد. تحت شرایط مناسب این نوار بی حرکت به نوار دی. ان. ای مکمل موجود در نمونه مایع، به منظور تجزیه و تحلیل نمونه متصل می شود. طی این فرآیند که هیبریداسیون(hybridization) نام دارد، حضور کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در نمونه که امکان دارد بزاق یا مایع دیگر بدن باشد، نشان داده می شود.
این دستگاه از یک تک لایه متشکل از ۱۱ مرکاپتو آندکانوئیک اسید(۱۱-MUA) بوجود آمده است که از نظر شیمیایی به الکترودهای شیشه ای حاوی ورقه های میکرومتری طلا یا سطوح حاوی نانوذرات طلا متصل شده است و می تواند نوار دی. ان. ای یا آر. ان. ای ساده را که بعنوان یک پروب ثبت کننده استفاده می شود بی حرکت نماید.
حسگرژنی توسعه داده شده در این مطالعه یک آشکارساز تشخیصی مناسب برای تشخیص مواد ژنتیکی جهش های جدید کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ است.