ادعای یك متخصص عفونی شاید كروناویروس پیش از ساخت واكسن نابود شود!

پیش بینی های مختلفی در مورد بیماری همه گیر كروناویروس جدید یا همان كووید-۱۹ صورت گرفته است كه متأسفانه هنوز یك مشكل بهداشتی جدی در سراسر جهان است، اما یك متخصص معتقد می باشد كه این بیماری ممكنست به خودی خود و حتی پیش از اینكه یك واكسن برای آن ساخته شود، از بین برود.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از تک تایمز، یک متخصص بیماری های عفونی از ایتالیا به نام پروفسور “متئو باستی”(Matteo Bassetti) ادعا می کند که ویروس “SARS-CoV-۲” که به نام کروناویروس جدید شناخته می شود، بر طبق مشاهدات وی روی بیماران، شدت و زهرآگینی خودرا از دست داده است.
پروفسور “باستی” در مصاحبه با تلگراف اظهار داشت: این [ویروس] در ماه مارس و آوریل مثل یک ببر خشمگین بود، اما حالا مانند یک گربه وحشی است. حتی بیماران سالخورده ۸۰ یا ۹۰ ساله حالا از بستر بیماری برمی خیزند و بدون کمک دستگاه نفس می کشند، در صورتیکه در دو یا سه روز قبل آن نزدیک به مرگ بودند.
این پزشک بر طبق تجربه خود معتقد می باشد که کووید-۱۹ در حال تغییر شدت خود است. بگفته وی، عوامل مختلفی می تواند در تضعیف کروناویروس جدید دخیل باشد، همچون رعایت قرنطینه و پیروی از پروتکل های فاصله گذاری اجتماعی که توانسته است شدت واگیر این ویروس را بکاهد.
همین طور این عقیده وجود دارد که این کاهش شدت می تواند ناشی از بهبود درمان های کووید-۱۹ باشد.
“باستی” حتی اظهار می کند که این ویروس ممکنست به خودی خود حتی پیش از اینکه یک واکسن برای آن ساخته شود، از بین برود. این در حالیست که کارشناسان می گویند واکسن های احتمالی کووید-۱۹ الان در کارآزمایی های بالینی هستند و به احتمال زیاد می توانند در سال ۲۰۲۱ ساخته و توزیع شوند.
البته همه با پروفسور “باستی” موافق نیستند. ادعای وی توسط سایر متخصصان این حوزه همچون یک متخصص از دانشگاه کلمبیا به نام دکتر “آنجلا راسموسن” مورد مخالفت قرار گرفته و گفته است: هیچ مدرکی در خصوص اینکه کروناویروس در حال از دست دادن قدرت خود است، وجود ندارد.
او همینطور اظهار داشت که البته حالا انتقال و شیوع کمتری وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که ویروس تضعیف شده است.
یک متخصص دیگر از دانشگاه گلاسکو به نام دکتر “اسکار مک لین” نیز با “باستی” مخالف است و می گوید مطرح کردن این ادعا تنها برمبنای مشاهدات مربوط به آزمایشات کروناویروس، خطرناکست. بااینکه وی اذعان داشت که از نظر نظریه امکان دارد “SARS-CoV-۲” بوسیله جهش تضعیف شود.
وی اظهار داشت که اگر ادعاهای جدیدی در مورد کووید-۱۹ به وجود می آید، باید به شکل سیستماتیک تأیید شود و هیچ کس نباید ویروس را بدون مدارک قابل اعتماد و موثق، تضعیف شده فرض کند.
بعضی از کارشناسان حتی معتقدند که ما در سال ۲۰۲۱ نیز میزبان کووید-۱۹ خواهیم بود، برای اینکه واکسن صرف نظر از آنچه شرکت های دارویی می گویند در سال ۲۰۲۰ تولید و توزیع نخواهد شد.
بااینکه ممکنست امروز شیوع بیماری کمتر از گذشته باشد، اما این بدان مدلول نیست که ما از خطر گذشته ایم.
چندین کشور تابحال منحنی شیوع کووید-۱۹ را صاف کرده و قادر به آزاد کردن پله ای محدودیت ها شده اند، اما کارشناسان معتقدند موج دوم یا سوم شیوع این ویروس قریب الوقوع است.
از شروع ظهور بیماری همه گیر کووید-۱۹ بیش از ۹ میلیون مورد مبتلاشدن در سراسر جهان تأیید شده است که بیش از ۴۷۰ هزار تلفات و بیش از ۴.۸ میلیون بهبودی گزارش شده است.