موفقیت واكسن كووید-۱۹ شركت مدرنا در آزمایشات انسانی

روش سئو: شركت داروسازی آمریكایی ˮمُدرناˮ(Moderna) اعلام نموده نتایج اولیه آزمایش واكسن آنها در آزمایشات انسانی موفقیت آمیز بوده است.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از آی. ای، در حالیکه خیلی از شرکت ها و دانشگاه های جهان در حال کوشش برای ساخت واکسن بیماری کووید-۱۹ هستند به تازگی شرکت مُدرنا اعلام نموده است واکسن ساخت این شرکت در آزمایش های مقدماتی انسانی با موفقیت عمل کرده است و واکسن آنها به شکلی به سیستم ایمنی بدن نحوه مقابله با ویروس کرونا را آموزش داده است.
برپایه گزارش ها بعد از تزریق دو دوز از واکسن مذکور هر یک از شرکت کنندگان که در آزمایشات انسانی مدرنا شرکت کرده بودند علائم خوبی در پاسخ آنتی بادی بدنشان به این واکسن موسوم به” mRNA-۱۲۷۳” که در فاز ۱ مطالعه توسط “مؤسسه ملی سلامت”(NIH) انجام شده بود، نشان دادند.
با این وجود توجه به این نکته مهم می باشد که این مطالعه کوچک در درجه اول بر ایمنی متمرکز بوده است و با عنایت به نتایج قطعا نمی توان گفت واکسن مذکور کاملاً قادر به پیشگیری از عفونت احتمالی ناشی از کروناویروس است. مسابقه یافتن یک واکسن مناسب برای بیماری کووید-۱۹ به یکی از اهداف اصلی در تمام کشورهای جهان تبدیل گشته و محققان در تلاشند تا به شیوع این بیماری همه گیر آخر دهند. مقامات دولت آمریکا امیدوارند تا آخر سال جاری بتوانند این واکسن را توسعه دهند.
مدرنا حالا در حال آماده شدن است تا استفاده اضطراری واکسن مذکور را در پاییز ۲۰۲۰ آغاز کند که با انجام این کار به شرکتی تبدیل خواهد شد که خیلی سریع آزمایش واکسن خویش را شروع کرده است.
این آزمایش توسط “مؤسسه ملی سلامت”(NIH) انجام شد و بزودی مدرنا می خواهد یک مطالعه میان مرحله ای را آغاز کند و در ماه ژوئیه هم آخرین آزمایشات را انجام دهد.
شرکت مدرنا و مؤسسه ملی سلامت از اوایل ژانویه سال ۲۰۲۰ روی واکسن کروناویروس معروف به mRNA-۱۲۷۳ با هم کار کرده اند. این شرکت از یک فناوری معروف به آر. ان. ای پیام رسان برای طراحی و تهیه واکسن استفاده می نماید و فقط از کد ژنتیکی ویروس استفاده می نماید و این مورد قابل توجه است چونکه برای توسعه واکسن های سنتی معمولاً به نمونه زنده ویروس نیاز بود.
تابحال آر. ان. ای پیام رسان سرعت قابل ملاحظه ای را در توسعه این واکسن نشان داده است و مدرنا نخستین شرکتی است که وارد مرحله انجام آزمایشات بالینی شده است و الان هم نخستین شرکتی است که نتایج آزمایش های انسانی را اعلام نموده است. اما آر. ان. ای پیامرسان هیچگاه به واکسن کامل منجر نشده است. این شرکت هم اکنون نخستین شرکتی است که یک واکسن مناسب بیماری کووید-۱۹ را عرضه کرده و امیدوار است بتواند در سال ۲۰۲۱ تأییدیه کامل این واکسن را دریافت کند.

منبع: