ابزاری كه پژوهشگران كانادایی ابداع كردند پیش بینی خطر مرگ در بیماران مبتلا به فراموشی

روش سئو: پژوهشگران كانادایی، ابزار جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند خطر مرگ را در بیماران مبتلا به فراموشی پیش بینی نماید.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از مجله انجمن پزشكی كانادا، شاید یك ابزار جدید بتواند خطر مرگ و میر را در بیماران مبتلا به فراموشی پیش بینی نماید و راهنمایی ها را در اختیار خانواده بیماران و كسانی كه مراقب آنها هستند، بگذارد.
دكتر “پیتر تانوسپوترو” (Peter Tanuseputro)، از پژوهشگران “انجمن پزشكی كانادا” (CMA) اظهار داشت: بیشتر ساكنان آسایشگاه ها، به فراموشی مبتلا هستند. پژوهش ما نشان میدهد كه امكان نجات یافتن افراد مبتلا به فراموشی، خیلی كم است.
وی ادامه داد: ما ابزاری ابداع كرده ایم كه سوالات ساده ای در مورد زمان تشخیص فراموشی بیمار می پرسد و امكان از دنیا رفتن او را طی پنج سال آینده حدس می زند. این گونه اطلاعات شخصی سازی شده، برای بیمارانی كه اخیرا مبتلا به فراموشی شده اند و خانواده های آنها سودمند خواهد بود و امكان برنامه ریزی برای آینده را برای آنها فراهم خواهند كرد.
پژوهشگران در این پروژه، داده های انجمن پزشكی كانادا را كه در مورد ۱۰۸ هزار بیمار مبتلا به فراموشی بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ ثبت شده اند، مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند كه بیش از نیمی از این افراد طی پنج سال از دنیا رفته اند كه حدودا نیمی از آنها در آسایشگاه ها ساكن بوده اند. از هر چهار نفر، تنها یك نفر هنوز زنده است و پنج سال بعد از تشخیص بیماری هنوز به زندگی خود ادامه می دهد.
سن بالا، جنسیت مذكر، بیماری مزمن انسدادی ریه، نارسایی احتقانی قلب و نارسایی كلیه در زمان تشخیص فراموشی، مهم ترین عواملی بودند كه در پیش بینی مرگ نقش داشتند. تاثیر نارسایی یك اندام بر بیماران مبتلا به فراموشی، در پژوهش های دیگر به خوبی ثبت نشده است.
فراموشی، یك بیماری پیش رونده است كه طول عمر را كاهش می دهد؛ بدین سبب داشتن اطلاعات شخصی سازی شده در مورد بیمار می تواند به بیماران و افرادی كه از آنها مراقبت می كنند، در برنامه ریزی برای آینده كمك نماید. در هر حال، این روش همیشه كاربرد ندارد برای اینكه ابزارهای ارزیابی كننده همیشه در دسترس نیستند. مبتلاشدن به فراموشی درحال افزایش است و انتظار می رود كه آمار مبتلاشدن به آن تا سال ۲۰۵۰ به سه برابر آمار كنونی برسد.
تانوسپوترو اضافه كرد: ارائه این مشاوره ها به بیماران، خانواده های آنها و كسانی كه از آنها مراقبت می كنند، كار دشواری است. اگر ما بتوانیم به بیماران و خانواده های آنها كمك نماییم تا آنچه مقرر است در چند سال آینده اتفاق بیفتد درك كنند، امكان برنامه ریزی و داشتن آرامش بیشتر برای آنها فراهم خواهد شد.

منبع: