تشخیص فوری كرونا با یك تست ۲ پوندی

به گزارش روش سئو یك پژوهشگر انگلیسی به تازگی ادعا كرده كیت آزمایشی برای تشخیص بیماری كووید-۱۹ توسعه داده است كه هزینه آن تنها دو پوند است و در عرض پنج دقیقه افراد می توانند از نتیجه تست خود آگاه شوند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پروفسور “مانش سینگ”(Maneesh Singh) مدیر شركت “بایوسل آنالیتیكس”(Biocel Analytics) به تازگی ادعا كرده توانسته كیت آزمایشی برای تشخیص بیماری كووید-۱۹ توسعه دهد كه نه تنها قیمت آن پایین است بلكه در عرض پنج دقیقه هم نتیجه تست مشخص می شود.
هم اكنون بیماران مشكوك به مبتلا شدن به ویروس كرونا باید ۴۸ ساعت منتظر نتیجه آزمایش خود بمانند كه در بعضی موارد حتی اعلام شده افراد مدت زمان بیشتری هم برای مشاهده نتیجه آزمایش خود منتظر مانده اند.
باشیوع ویروس كرونا در سرتاسر جهان دانشمندان به صورت مداوم در حال تلاش و تلاش برای یافتن درمانی برای این بیماری هستند و در این میان هم برخی شركت های پزشكی كیت های آزمایشی توسعه داده اند كه به ادعای آنها توسط آنها می توان زودتر از ۴۸ ساعت نتیجه ابتلای هر فرد به بیماری كووید-۱۹ را دریافت. حال مدیر این شركت انگلیسی ادعا كرده كه تست آزمایشی مقرون به صرفه ای توسعه داده است كه در عرض ۵ دقیقه می تواند نتیجه را نشان دهد.
روش آزمایشی وی به این صورت است كه ابتدا از بزاق دهان هر فرد نمونه برداری می شود و آن نمونه بر روی ابزار سواب قرار می گیرد و سپس در آزمایشگاه در داخل یك دستگاه مجهز به نور مادون قرمز مورد بررسی قرار می گیرد.
در داخل دستگاه، نور مادون قرمز از راه یك الماس آزمایشگاهی كه نور مادون قرمز را در داخل نمونه منعكس می كند، منتقل می شود و موجی را بوجود می آورد كه با نمونه در تعامل است و یك طیف منحصربفرد همانند “اثر انگشت” بوجود می آورد كه نتیجه مثبت یا منفی را نشان داده است.
برای به دست آوردن این نتیجه، داده های “اثر انگشتی” باید از راه الگوریتمی كه توسط پروفسور سینگ و تیم وی توسعه داده شده، داخل دستگاه قرار داده شوند تا مشخص شود كدام نمونه ها آلوده و كدامها نیستند.
همه این ها در حالی است كه هفته گذشته سازمان غذا و داروی آمریكا یك دستگاه تشخیص بیماری همه گیر كووید-۱۹ را كه یك آزمایشگاه فشرده در یك دستگاه است و می تواند كروناویروس جدید را در عرض پنج دقیقه تشخیص دهد، تایید نمود و شركت “ابوت”(Abbott) مجوز استفاده اضطراری را برای دستگاه جدید خود كه در واقع یك آزمایشگاه فشرده شده در یك جعبه است، دریافت كرد. این دستگاه می تواند در عرض پنج دقیقه وجود كروناویروس جدید را تشخیص دهد و طی ۱۳ دقیقه نتایج كاملاً واضحی عرضه نماید. حالا هم شركت ابوت در حال تجاری سازی دستگاه خود در سرتاسر ایالات متحده است.