نخستین فضانورد آلمانی كه به فضا سفر كرد درگذشت

روش سئو نخستین فضانورد آلمانی كه به فضا سفر كرد درگذشت
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، “زیگموند یان” محقق، خلبان و مهندس پرواز آلمانی بود كه توانست به نخستین فرد آلمانی تبدیل گردد كه به فضا سفر كرده است.
این فضانورد موفق شد ۷ روز و ۲۰ ساعت و ۴۹ دقیقه را در فضا سپری كند.
” زیگموند یان” در تاریخ ۲۶ اوت ۱۹۷۸ میلادی بعنوان یك كیهان شناس به همراه سایوز ۳۱ به ایستگاه فضایی سالیوت شش متعلق به شوروی سابق اعزام گردید و در تاریخ ۳ سپتامبر ۱۹۷۸ میلادی توسط سایوز ۲۹ به زمین بازگشت و موفق شد در این مدت ۱۲۴ مرتبه مدار زمین را گردش كند.

وی در این سفر به “ولادیمیر كوالیونوك” و “الكساندر ایوانچنكوف” پیوست تا آزمایش هایی را انجام دهد كه فعالیت های علمی در زمینه های سنجش از طریق دور پزشكی، زیست شناسی، علوم مواد و ژئو فیزیك را در برمی گرفت.
در هفته ای كه ” زیگموند یان” در مدار زمین مستقر بود، وی در یك برنامه ی تلویزیونی به هموطنان خود اظهار داشت: من از اینكه این شانس را داشته ام كه به نخستین فرد آلمانی تبدیل شوم كه پرواز فضایی داشته است، بسیار خوشحالم.
یان بعد از بازگشت به آلمان هدایت یك مركز آموزش فضایی را به عهده گرفت.
گرچه كه ” زیگموند یان” باردیگر به فضا سفر نكرد، ولی به آماده سازی پنج آلمانی برای انجام ماموریت در ایستگاه فضایی “میر” كمك كرد.

“جان ورنر” مدیركل آژانس فضایی اروپا در مورد درگذشت “زیگموند یان” در توئیتر خود نوشت: خبر فوت زیگموند یان مرا به شدت تحت تاثیر قرار داد.
یان در سال ۲۰۰۲ میلادی بازنشسته شد ولی در زمینه پیشبرد اهداف فضایی در آلمان و سراسر جهان فعال بود.
این فضانورد به خاطر خدمات بهادار خود بعنوان قهرمان اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری دموكراتیك آلمان شناخته شد و در سال ۲۰۰۱ میلادی هم سیارك “۱۷۷۳۷” به افتخار وی “زیگموند یان”(Sigmundjähn) نام گرفت.
زندگی باارزش این فضانورد آلمانی در هفته جاری به اتمام رسید و وی در ۸۲ سالگی درگذشت.

منبع: