هوش مصنوعی گوگل ۷۰۰ بار قدرتمندتر از اوپن ای آی

به گزارش روش سئو، گوگل مدعی است مدل هوش مصنوعی جدید آن به نام جمینی ۱٫۵ می تواند تا یک میلیون توکن ورودی معادل ۸۰۰ هزار واژه را مدیریت کند که ۷۰۰ بار بیشتر از قدرت سیستم جدید هوش مصنوعی اوپن ای آی است.

به گزارش روش سئو به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، بنظر می رسد گوگل اهتمام دارد به رقیبی جدی برای شرکت های فعال در عرصه هوش مصنوعی تبدیل گردد. این شرکت حدود یک هفته قبل «جمینی ۱.۰ اولترا» قدرتمندترین مدل هوش مصنوعی خودرا راه اندازی و الان جانشین آن یعنی «جمینی ۱.۵» را معرفی کرده است. این نسل از مدلهای هوش مصنوعی سریع تر، هوشمندتر و ماهرتر از نمونه های قبلی است.
«جمینی۱.۵ » حاصل نوآوری های خستگی ناپذیر گوگل در عرصه «پردازش زبان طبیعی»(NLP) است. NLP شاخه ای هوش مصنوعی در رابطه با درک و تولید زبان انسان است. گوگل مدعی است جمینی۱.۵ می تواند تا یک میلیون توکن ورودی معادل ۴ میلیون کاراکتر یا ۸۰۰ هزار واژه را کنترل کند. این رقم ۷۰۰ بار بیش از رکورد جی پی تی-۴ (رکورد دار قبلی این حوزه) است که قادر به پردازش ۱۲۸ هزار توکن است.
چنین آمار و ارقامی بدان معنا است که جمینی ۱.۵ می تواند متون طولانی تر و پیچیده تر مانند رمان، مقالات یا سخنرانی ها را درک و تولید و همزمان هماهنگی و کیفیت را حفظ کند. از طرف دیگر جمینی ۱.۵ می تواند داده های ورودی چند وجهی مانند متن، عکس، صوت و ویدئو را مدیریت و بازده هایی در هریک از این فرمت ها تولید نماید. به عنوان مثال جمینی ۱.۵ می تواند باتوجه به یک ویدئوکلیپ به سوالات پاسخ دهد یا بر طبق متن شعری بسازد.
علاوه بر آن چه گفته شد جمینی ۱.۵ یک مدل نیست بلکه خانواده ای از مدلهای هوش مصنوعی است که نیازهای مختلفی دارند و برای مقاصد متفاوتی به کار می روند. جمینی ۱.۵ پرو یک مدل چند منظوره ترین وسیع بشمار می رود که از نظر عملکرد با جمینی ۱.۰ اولترا قابل مقایسه است. اما قدرت رایانشی کمتری را به کار می گیرد. این آنرا برای موارد استفاده در دنیای واقعی کارآمدتر و مقیاس پذیرتر می کند. جمینی ۱.۵ پرو همین طور اولین مدلی است که از تکنیک جدیدی به نام Mixture-of-Experts (MoE)(ترکیب کارشناسان) استفاده می نماید. این امر به آن اجازه می دهد تا بجای آنکه در هر بار جستجو کل مدل به کار گرفته شود، بخش های مرتبط انتخاب شوند.