زارع پور مطرح كرد؛ جشن ۶ میلیونی شدن پوشش فیبرنوری به زودی

به گزارش روش سئو، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: فکر می کنم تعداد ۶ میلیون پوشش فیبر نوری را در کشور رد کرده ایم و امیدواریم به زودی جشن ۶ میلیونی شدن پوشش فیبرنوری را برگزار نماییم.

به گزارش روش سئو به نقل از مهر، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو ویژه خبری بمنظور بررسی سه محور دستاوردهای فضایی و ارتباطی در یک سال گذشته، طرح کلان فیبر نوری و دولت هوشمند و الکترونیک حضور پیدا کرد و درباب دستاوردهای فضایی اظهار داشت: از زمانی که ایران وارد حوزه فضایی شد تا سال ۱۴۰۰ در مجموع ۱۳ پرتاب فضایی داشتیم که از شروع دی ۱۴۰۰ و بعد از شروع به کار دولت سیزدهم تا امروز تعداد پرتاب های فضایی به ۱۱ رسیده و امیدواریم به زودی رکورد پرتاب های فضایی را بزنیم. این پرتاب ها نمایانگر کارهایی است که تمام بخش ها روی زمین انجام می دهند. ماهواره ای که ما می سازیم دهها زیرسامانه و بخش دارد که متخصصین باید آنها را در لابراتوار تست کنند اما تا آن زمان که در فضا قرار نگیرد از درست کار کردن آن اطلاعی نداریم.
وی به پرتاب ماهواره تا انتهای سال اشاره نمود و اضافه کرد: در همه بخش ها کار با شتاب دنبال می شود در بخش ساخت ماهواره هم اکنون ماهواره های مختلفی در صف پرتاب داریم. حداقل یک پرتاب دیگر هم در برنامه داریم که انجام بشود یک ماهواره عملیاتی در مدار قرار خواهد گرفت ما در بحث پرتاب همکاری با کشورهای دیگر را هم در دستورکار خود داریم چونکه به سبب شرایطی که حالا پایگاه های پرتاب فعلی ما دارند در بعضی مدارها امکان ماهواره گذاری نداریم و باید با همکاری کشورهای دیگر این کار را انجام بدهیم.
ساخت بزرگ ترین پایگاه پرتاب فضایی کشور
زارع پور افزود: درحال ساخت بزرگ ترین پایگاه پرتاب فضایی کشور در کشور و نیز غرب آسیا هستیم. ساخت این پایگاه در این دولت انجام شد. فاز نخست آن تا سال آینده به پایان خواهد رسید و نخستین پرتاب ها در تمامی مدارها را از آن جا انجام خواهیم داد. پنجره پرتاب این پایگاه بسیار گسترده است. تا قبل از آن ماهواره های عملیاتی را با همکاری کشورهای دیگر در مدار قرار خواهیم داد.
وی همین طور اظهار داشت: داده های فضایی نقش بسیار کلیدی در زندگی مردم ایفا می کند که ما گاهی اوقات از آن غفلت می نماییم. بخش زیادی از هموطنان ما روزانه از اپلیکیشن های مسیریاب استفاده می نمایند که موقعیت ها در این اپلیکیشن ها توسط ماهواره ها تعیین می شود. حالا شرکت های نوآفرین و دانش بنیانی وجود دارند که از داده های فضایی برای ارتقا راندمان کشاورزی استفاده می نمایند.
زارع پور اضافه کرد: استفاده از داده های ماهواره ای می تواند راندمان را افزایش داده و از فساد پیشگیری کند و کاربرد دیگری که صنایع فضایی دارند، استفاده از سرریز این فناوری در صنایع دیگر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی وشرکت های دانش بنیان در وزارت ارتباطات اشاره نمود و اظهار داشت: این اقدام را از بخش ماهواره شروع کردیم و بزرگترین قرارداد تاریخ فضایی کشور برای ۲ پروژه امسال منعقد گردید که یکی از آنها مربوط به ساخت منظومه ماهواره ای مخابراتی شهید سلیمانی با ۱۶ تا ۲۰ ماهواره با کمک بخش خصوصی و پرتاب آن با پرتابگر بومی است. در دنیا بخش پرتابگر را نیز به شرکت های خصوصی سپرده اند. دوستان ما نیز در بخش های لشگری در همین مسیر هستند و برای تعدادی از زیرسامانه ها از بخش خصوصی بهره برده اند.
کپسول زیستی یکی از اکتشافات فضایی است
زارع پور درباب پرتاب موفق کپسول زیستی به فضا اظهار داشت: کپسول های زیستی هم یکی از بخش های برنامه فضایی کشور زیست در فضا و اکتشافات فضایی است که دارای چند کارکرد اصلی و فرعی است. کارکرد اصلی آن، این است که عاقبت ما نیز به جمع کشورهایی می پیوندیم که زیست در فضا را تجربه می کنند. نگاه آینده بشر به منابع کرات دیگر است و این رقابت در جهان شروع شده است. زمانی که منابع زمین تمام شود به منابع کرات دیگر نیاز است و ما نیز باید برای آن آماده باشیم و کاربرد دیگر این است که خیلی از فناوری هایی که در زیست فضا و اکتشافات فضایی به کار گرفته می شود فناوری های بسیار پیشرفته هستند که در دیگر صنایع کشور نیز می توان از آنها استفاده نمود.
وی درباب ایستگاه های زمینی برای داده های ماهواره اظهار داشت: هم اکنون دو ایستگاه زمینی برای دریافت داده ها داریم که تا انتهای سال تعداد آنها به چهار ایستگاه خواهد رسید تا امکان بهره برداری از داده های فضایی افزایش یابد. ماهواره هایی که در مدار لئو (مدار پایین) قرار می گیرند روزی چند مرتبه در آسمان ایران ظاهر می شوند و هرقدر نقاط تماس ما بوسیله ایستگاه های زمینی افزایش یابد می توانیم داده ها را سریع تر دریافت کرده و به آنها فرامین جدیدی بدهیم.
۶ میلیون پوشش فیبرنوری در کشور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباب وضعیت پوشش فیبر نوری در کشور اظهار داشت: پروژه ملی فیبرنوری جزو معدود پروژه های کشور است که یک داشبورد شفاف برای رصد لحظه ای دارد. حالا بیش از ۵ میلیون و ۴۶۰ هزار خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار دارند. البته باخبر هستم که برخی از اطلاعات هنوز در سامانه وارد نشده و فکر می کنم تعداد ۶ میلیون پوشش را رد کرده ایم و امیدواریم به زودی جشن ۶ میلیونی شدن پوشش فیبرنوری را برگزار نماییم.
زارع پور اضافه کرد: حفاری ها در خیلی از شهرها انجام شده و امیدواریم به قولی که برای ایجاد هشت میلیون پوشش تا انتهای سال ۱۴۰۲ داده ایم محقق نماییم. کار بسیاری سختی است. در تمام شهرهایی که کار می نماییم باید حفاری زیادی صورت گیرد و ما یک کار ۱۰ ساله را در حدود سه سال انجام می دهیم. با همت مدیریت شهرهایی که در آنها مشغول کار هستیم، ان شاءالله می توانیم به تعداد موردنظر پوشش نائل شویم.
اتصال دستگاهها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند
وی درباب خدمات دولت هوشمند اظهار داشت: هم اکنون حدودا تمام دستگاه های به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل هستند و گاهی به سبب از دست دادن استانداردهای ما اتصال خودرا از دست می دهند. هم اکنون حدودا ۷۰ درصد خدمات بصورت الکترونیکی ارائه می شود. در بخش استعلامات الکترونیکی کمی از برنامه عقب هستیم چونکه تعداد استعلامات زیاد است. در عرصه هوشمندسازی حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد خدمات دستگاهها هوشمند شده اند که نیاز به هیچ نوع حضور افراد را ندارد.
زارع پور افزود: ۹۱ درصد خدمات وزارت آموزش وپرورش بصورت الکترونیکی ارائه می شود و بیش از نیمی از خدمات هوشمند شده اند. وزارت نیرو، ورزش و جوانان، دادگستری، ارتباطات و بهداشت و درمان نیز دستاوردهای خوبی دراین زمینه داشته اند. اما برخی دستگاهها مانند جهاد کشاورزی نیاز به کار بیشتری دارند هرچند می دانم که درحال تلاش هستند.
وی در آخر اظهار داشت: سازمان انرژی اتمی، سازمان صیانت از محیط زیست و سازمان ملی استاندارد هم بالای ۲۰ درصد خدمات خودرا هوشمند کرده اند.

منبع: