با دستور العمل جدید مركز ملی فضای مجازی؛ جرایم سایبری بوسیله تلفن همراه کاهش می یابد

روش سئو: کلاهبرداری بوسیله تلفن همراه از جرایم سایبری رایج در دنیاست که بنظر می رسد با اجرای دستورالعمل ساماندهی واگذاری شناسه های ارتباطی، این دسته از جرایم سایبری کمتر شود.

به گزارش روش سئو به نقل از مهر، کلاهبرداری بوسیله تلفن همراه از جرایم سایبری رایج در دنیاست که بوسیله سرقت و جعل هویت افراد در فضای مجازی مخاطراتی را برای کاربران به وجود آورده و در خیلی از مواقع هم افرادی که هویتشان جعل شده و یا ناآگاهانه در اختیار سایرین قرار گرفته و هم کاربرانی که با این شماره های جعلی معامله کردند با ضرر و زیان های مالی روبرو شدند.
خلاء این قانون برای ایجاد فضایی امن که هر گونه معامله و ارتباط در آن بصورت شفاف و با هویت معتبر صورت می گیرد، در کشور احساس شده تا جایی که بنا بر اعلام پلیس فتا جرایم مربوط به کلاهبرداری در فضای مجازی سهم شایان توجه در جرایم کشور دارد.
با توجه به تأثیر این قانون بر آرامش روانی و سرمایه های مالی مردم در فضای مجازی و حتی ایجاد اعتماد به کسب و کارهای هویت دار در این فضا، کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی این مهم را در دستور کار قرار داده و نسبت به تدوین و تصویب دستورالعمل ساماندهی واگذاری شناسه های ارتباطی در کشور اقدام نموده است.
محدودیت افراد بدون هویت معتبر در استفاده از خدمات ارتباطی
بر اساس این دستورالعمل که در کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور مصوب و توسط دکتر سید محمدامین آقامیری دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ گردیده است، افراد بدون هویت معتبر در استفاده از خدمات ارتباطی محدود می شوند.
این اقدام که گامی مهم در امتداد نظام هویت معتبر در فضای مجازی مصوب در شورای عالی فضای مجازی است، بر این تاکید دارد که هر گونه واگذاری شناسه ارتباطی که همان شماره تماسی است که به هر فرد اختصاص داده می شود، باید بصورت قانونی صورت گیرد چونکه در غیر این صورت دستگاه های اجرائی، کسب وکارها و سکوهای فضای مجازی از این پس ارائه خدمات و فعالیت شماره نامعتبر و بدون هویت را محدود خواهند کرد.
خرید و فروش و تبلیغات در سکوهای مجازی شفاف می شود
این بدان معناست که با ابلاغ و اجرای این دستورالعمل هر گونه خرید و فروش، تبلیغات و نشر آگهی در درگاه ها و سکوهای فضای مجازی شفاف بوده و امکان شکایت و پیگیری در صورت زیان مالی و احقاق حق مالباخته وجود دارد.
علاوه بر این بعد از بررسی و احراز تخلف، شماره تماس نامعتبر سریعاً توسط پلیس فتا تا رفع سو اثر برای جلوگیری از کلاهبرداری های بعدی و تکرار لطمه به کاربران در فضای مجازی مسدود خواهد شد و طی مراحل قانونی و ظرف مدت یک هفته در صورت درخواست مالک، شناسه ارتباطی بعد از بررسی صحت سنجی، رفع سو اثر خواهد شد.
مسدودسازی شماره تلفن غیرمجاز
همچنین مرکز ملی فضای مجازی در این دستورالعمل، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی را موظف کرده تا شماره تلفن بدون مجوز را بعد از تأیید پلیس فتا، از سبد خدمات ارتباطی محدود کرده و محدودیت های ضروری بازدارنده را سریعاً بر روی آن اعمال نماید.
این امکان برای افرادی که شماره های آن نامعتبر تلقی شده و یا واگذارنده بدون مجوز هستند، وجود دارد که در سامانه ای که سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی موظف شده برای پاسخگویی به شکایات فراهم آورد، درخواست خودرا برای رفع محدودیت ها ثبت کنند.
گفتنی است؛ ضوابط رسیدگی، اعمال محدودیت ها، رفع محدودیت ها و کاهش امتیازات اعتبارسنجی برای افرادی که شماره های آنها بدون مجوز واگذار شده است، حداکثر سه ماه بعد از ابلاغ این دستورالعمل توسط کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی و پلیس فتا با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دادستانی کل کشور و وزارت اطلاعات اعلام خواهد شد.

منبع: