رییس مركز ملی فضای مجازی : لغو مجوز فعالیت سکوهایی که محافظت از داده را رعایت نکنند

به گزارش روش سئو، رئیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت: در صورتیکه سکوها و سامانه های فضای مجازی دستورالعمل محافظت از داده های مردم را اجرا نکنند، مجوزهای استمرار یا تمدید فعالیت آنها صادر نخواهد شد.

به گزارش روش سئو به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، دکتر سید محمد امین آقامیری دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به ابلاغ مصوبه محافظت از حریم خصوصی کاربران فضای مجازی اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی دغدغه بسیار زیادی در حوزه محافظت از حریم خصوصی کاربران فضای مجازی داشته و دارد، از این روز از مدت ها پیش جلسات کارشناسی و تخصصی زیادی با حضور مسؤلان، کارشناسان، متخصصان، مدیران سکوها و… به منظور تدوین یک دستورالعمل جامع در این خصوص برگزار کرده است.
وی اضافه کرد: این جلسات با محوریت کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور که در مرکز ملی فعال است، برگزار شده و در آن ساعت ها بحث و تبادل نظر برای رسیدن به یک ساز و کار مشخص به منظور تدوین دستورالعملی که بتوان بر مبنای آن شرایط محافظت از حریم خصوصی کاربران فضای مجازی را ارتقا داد، صورت گرفته است.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: در این جلسات بعد از بحث و تبادل نظر کارشناسی پیرامون موضوع، به این جمع بندی رسیدیم که قواعد جدیدی در حوزه امنیت سایبری داده های مردم در سکوها و سامانه ها جهت ابلاغ به دستگاههای مختلف و سکوها باید تدوین شود که امروز این دستورالعمل تدوین و ابلاغ گردید.
در دستورالعمل مرکز ملی پلیس فتا، وزارت ارتباطات و دستگاه قضایی دخیل هستند
آقامیری تصریح کرد: این دستورالعمل در ۴ ماده تدوین شده و کاملا اجرایی است؛ در این دستورالعمل، دستگاههای مختلف همچون پلیس فتا، وزارت ارتباطات و حتی دستگاه قضایی دخیل هستند و اقداماتی را به صورت تنظیم گر بخشی یا ناظر جزئی انجام خواهند داد. به صورت مثال، سکوها از این پس ملزم به رمزنگاری داده هایی هستند که از مردم دریافت می کنند و در صورت عدم رمزنگاری، مسئولیت حقوقی و کیفری هرگونه لو رفتن داده های مردم، برعهده آنهاست و باید پاسخگو باشند.
الزام سکوها و سامانه به رمزنگاری داده های مردم
وی افزود: مثلا اگر شهروندی در یکی از سکوهای عرضه کننده خدمات خودرویی یا فروش غذا و یا پیام رسان داخلی، ثبت نام می کند، اولاً سکو باید کاملا شفاف اعلام نماید که چه اطلاعاتی را نیاز دارد و عرضه کدام دسته از اطلاعات الزامی و کدام دسته اختیاری هستند، ثانیاً سکو باید تمام اطلاعات عرضه شده توسط کاربر را رمزنگاری کند و ثالثاً اگر هر زمانی کاربر درخواست حذف تمام یا بخشی از داده های خویش را عرضه کند، آن سکو موظف است تمام داده های در رابطه با کاربر را حذف کند و در صورتیکه این کار توسط سکو انجام نشود، حتما باید در محاکم حقوقی پاسخگو باشد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: امنیت داده های مردم که در اختیار سکوها قرار می گیرد، برای ما خیلی مهم است و حتما سکوها باید این داده ها را به صورت کامل رمزنگاری کنند تا ما شاهد سرقت اطلاعات بعضی کاربران کشورمان که نمونه هایی از آن در حملات هکری اخیر دیده شد، نباشیم.
آقامیری با اشاره به اینکه در این دستورالعمل، تمام جوانب تأمین امنیت سایبری داده های مردم دیده شده است، تصریح کرد: مرکز ملی فضای مجازی فرمانده امنیت سایبری کشور است و از این پس به صورت کلی بر روند اجرای این دستورالعمل مهم توسط دستگاه ها و سکوها نظارت خواهد نمود و از طرفی، تنظیم گر بخشی هم به صورت جزئی تر و دقیق موظف شده که بر روند اجرای تمام بندهای این دستورالعمل نظارت داشته باشد و اگر سکویی این الزامات را رعایت نکند، حتما باید با او برخورد.
مرکز ملی فضای مجازی بعنوان فرمانده امنیت سایبری تمام جوانب تأمین امنیت داده های مردم را دیده شده است
وی در انتها اظهار داشت: از امروز که این دستورالعمل ابلاغ گردید، کلیه عرضه دهندگان خدمات که از راه سامانه ها و سکوهای فضای مجازی به مردم خدمات برخط عرضه می کنند، مکلفند حداکثر تا ۲ ماه نسبت به اجرای این دستورالعمل اقدام نمایند و در صورتیکه این اقدام صورت نگیرد، مجوزهای استمرار یا تمدید فعالیت آنها صادر نخواهد شد.

منبع: