معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران: مراکز داده غیراستاندارد دستگاههای دولتی تعطیل می شوند

به گزارش روش سئو، مراکز داده دستگاههای دولتی که از حداقل استانداردها برخوردار نیستند شناسایی شده و در صورت عدم انجام اصلاحات لازم تعطیل خواهند شد.

به گزارش روش سئو به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، حامد منکرسی، معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی این سازمان با حضور در رویدادی که با هدف آموزش مشاوران و ممیزان مراکز داده دستگاه های دولتی در مرکز همایش های شهید قندی برگزار گردید، از احتمال تعطیلی مراکز داده غیراستاندارد آگاهی داد.
معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به مسئولیت خطیر وزارت ارتباطات در حفظ و نگهداری زیرساخت های اطلاعاتی کشور اظهار داشت: تا کنون بیشتر از ۹۸ درصد دستگاه های دولتی و حدود ۶۰ درصد خدمات آنها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شده اند که بنا به تکلیف قانونی این خدمات باید افزایش پیدا کند.
منکرسی افزود: باتوجه به اینکه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند دارای حدود ۲۸ میلیون کاربر ثبت شده است و از هر خانوار ایرانی یک نفر از خدمات این سامانه حتی در دورترین نقاط کشور استفاده می کند؛ لزوم میزبانی و نگهداری از داده ها دستگاه های اجرایی در مراکز داده ای که دارای زیرساخت های قابل اعتماد، امن، حفاظت شده، پایدار و استاندارد هستند، دو چندان می شود.
وی با اشاره به نقش سازمان فناوری اطلاعات ایران دراین زمینه خاطرنشان ساخت: وظیفه شناسایی و ارزیابی مراکز داده دستگاه های دولتی به سازمان فناوری اطلاعات ایران محول شده است تا ضمن ارزیابی و شناسایی مراکز داده دستگاه های دولتی در پنج فاز، از عرضه خدمات توسط مراکز داده بدون مجوز و غیراستاندارد جلوگیری شود.
منکرسی، درباب وضعیت آن دسته از مراکز داده دستگاه های دولتی که در وضعیت نامناسبی به سر می برند، اشاره کرد: اگر مراکز داده ای را شناسایی کردیم که از استانداردهای در نظر گرفته شده، فاصله زیادی داشتند و امکان اصلاح برای آنها وجود نداشت، راهکار جایگزین استفاده از زیرساخت یکپارچه ابر دولت می باشد تا ضمن برخورداری از ضریب قابل توجهی از امنیت و پایداری؛ با تمرکز بیشتر بر افزایش کیفیت، به عرضه خدمات خود بپردازند.
منکرسی داده را قلب تپنده خدمات هوشمند دانست و اظهار داشت: امیدواریم با مشارکت و تعامل سازمان نظام صنفی رایانه ای (نصر) بتوانیم زیرساخت های مطمئن و پایداری را برای حکمرانی داده در این مراکز ایجاد نماییم تا ضمن بالا رفتن کیفیت خدمات دولت هوشمند، مردم هم بتوانند طعم شیرین فناوری را بچشند.

منبع: