با مصوبه مجلس؛ پلت فرم های بخش خصوصی به اطلاعات وسایل نقلیه دسترسی می یابند

به گزارش روش سئو، وزارت ارتباطات مکلف شد با همکاری سازمان های دارای اطلاعات راجع به وسایل نقلیه موتوری، امکان استعلام آنلاین اطلاعات در ارتباط با اموال مورد معامله را برای پلت فرم های بخش خصوصی فراهم آورد.

به گزارش روش سئو به نقل از مهر، نمایندگان مجلس در جلسه علنی نوبت بامداد امروز و در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، ماده الحاقی ۲۳ به این لایحه را تصویب کردند.
طبق این مصوبه، در اجرای قانون مدیریت داده ها و اطلاعات ملی مصوب ۳۰/ ۶/ ۱۴۰۱ و به منظور جلوگیری از جرایم و ارتقای سلامت معاملات وسایل نقلیه موتوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است با همکاری نهادها و سازمان های دارای اطلاعات راجع به وسایل نقلیه موتوری همچون فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکان استعلام برخط (آنلاین) اطلاعات و سوابق در ارتباط با اموال مورد معامله و همینطور صلاحیت و اهلیت معاملاتی اشخاص را مشروط به رضایت طرفین معامله با رعایت ملاحظات محرمانگی و حفظ حریم خصوصی، برای سکو (پلتفرم ) های بخش خصوصی فراهم نماید.
در این راستا فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است امکان ثبت معاملات وسایل نقلیه موتوری قبل از تعویض پلاک را از راه سکوهای مذکور فراهم نماید.
آئین نامه اجرایی این ماده ظرف سه ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

منبع: