استفاده از ربات اسکلتی پوشیدنی ایران ساخت از جانب زائر کربلا

به گزارش روش سئو، ربات اسکلتی تولیدشده از جانب محققان کشور توسط زائر کربلا در راهپیمایی های اربعین مورد استفاده قرار گرفت.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا، ربات اسکلت بیرونی با نام تجاری «اِکسپو» یک ربات پوشیدنی اسکلت بیرونی پایین تنه است که از جانب محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک فناوری تربیت مدرس به تولید رسیده و هم اکنون نسخه ششم آن جهت استفاده از محیط های شهری و کلینیکی بعنوان یک ابزار کمک حرکتی در اختیار توان یابان کشور قرار گرفته است.
این ربات برای افراد دارای ضایعه نخاعی راه رفتن کاربرد دارد و راه رفتن با آن می تواند منجر به بهبود دردهای نئوروپاتیک و کاهش اسپاسم عضلانی شود، ضمن آنکه راه رفتن با این تجهیز در حفظ و افزایش توده عضلانی استخوان می تواند مؤثر باشد.
این ربات حالا از جانب زائر کربلا در راهپیمایی اربعین مورد استفاده قرار گرفته است.

سید مصطفی حوایجی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این محصول، اظهار داشت: افرادی که گرفتار فلج پایین تنه هستند، بخصوص توان یابان ضایعه نخاعی و افراد درگیر با ضعف عضلانی و یا اختلال حرکتی در ناحیه پایین تنه می توانند از ربات اسکلتی بیرونی استفاده نمایند و جهت استفاده از آن لازم است کاربر توانایی کافی در حفظ تعادل به وسیله دست هایش را داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه این محصول دانش بنیان دارای استاندارد بین المللی ISO13458 است، اظهار نمود: این اسکلت قابل استفاده توسط توان یابان با قد ۱۵۵ تا ۱۹۰ سانتی متر با حداکثر وزن ۹۰ کیلوگرم است و این ربات با استفاده از موتور، باتری و گیربکس، امکان راه رفتن را برای معلولان فراهم می آورد، به این صورت که توان یاب بر روی صندلی مخصوصی که ربات بر روی آن قرار دارد، می نشیند و با بستن بندهای ربات به پای خود، ربات، آغاز به کار می کند.

وی با اشاره به اینکه این ربات به جای توان یاب، راه می رود، تصریح کرد: توان یابان برای حفظ تعادل خود احتیاج دارند از عصا و یا واکر کمک بگیرند. با استفاده از این ابزار معلولان می توانند یک ساعت و نیم راه بروند.
به قول وی این ربات، با گرفتن پا از راه بندها، فرد را راه می برد.