سیستم ویدئوچک ورزشی بومی سازی شد

روش سئو: تولید بومی سیستم ویدئوچک (بازبینی تصاویر) ورزشی در رشته والیبال و بسکتبال به همت یک شرکت خلاق فناور رقم خورده و این سیستم در رشته فوتبال نیز در مرحله آزمایش قرار دارد و کاربرد آن در فوتبال کشور، دستاورد مهم و قابل توجهی خواهد بود.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا، یکی از دغدغه ها و رؤیاهای اهالی ورزش، وجود سیستم ویدئوچک (بازبینی تصاویر) ورزشی بوده تا طی آن، امکان تصحیح خطاهای احتمالی تیم داوری برقرار شود. این دغدغه البته به شکل پررنگ تری خودرا در ورزش فوتبال نشان میدهد.
سعید محمدی، مدیرعامل شرکت تولیدکننده سیستم ویدئوچک درباب نحوه عملکرد این سیستم، اظهار داشت: سیستم ویدئوچک برای بازنگری تصاویر در مسابقات ورزشی مختلف کاربرد داشته و به صورتی یکی از اعضای تیم داوری در مسابقات شمرده می شود و به داوران برای تصحیح رأی اشتباهشان کمک می نماید.
وی افزود: شرکت ما، یکی از چهار شرکت تولیدکننده این سیستم در جهان است و در قاره آسیا هیچ رقیبی ندارد و در کنار ما، شرکت های Genius Sport و Hawk-Eye از انگلیس و شرکت TDS از لهستان، از تولیدکنندگان این نوع از سیستم های ویدئوچک به شمار می آیند و نکته قابل توجه این است که این شرکتها به سبب تحریم، به ایران فروشی ارائه نمی کنند و ما با تولید بومی این محصول عملا کشور را در این زمینه خودکفا کرده ایم.
مدیرعامل این شرکت با اعلان اینکه از این نوع از سیستم ویدئوچک در ایران، تنها یک نمونه در کشور موجود است، اظهار داشت: تنها سیستم ویدئوچکی که هم اکنون، در کشور وجود دارد، سیستمی است که توسط فدراسیون والیبال در سال ۲۰۱۴ از شرکت Data Project ایتالیا خریداری شده که سالیانه مبلغ ۶ هزار یورو بابت حق لایسنس از ایران دریافت می کند و گفتنی ست که این شرکت ایتالیایی بعدا زیر مجموعه شرکت Genius Sport انگلیس قرار گرفت.
محمدی درباب قیمت تمام شده این محصول اظهار داشت: تولید بومی این سیستم، صرفه جویی ارزی قابل توجهی را بدنبال خواهد داشت، چونکه هزینه تمام شده تولید آن تقریباً نصف قیمت سیستم های اروپایی است و در عین حال، همان کیفیت را ارائه می کند، دوربین های این سیستم، ساخت آلمان است و رقبای خارجی هم از همین برند آلمانی استفاده می نمایند.
وی اشاره کرد: فارغ از مسائل مالی و هزینه تمام شده، دیگر مزیت این سیستم در مقایسه با نمونه های خارجی، دسترس پذیری آسان تر آنست و تنها شامل یک دستگاه کامپیوتر می شود، این در حالیست که نمونه مشابه آن از یک سیستم مرکزی و دو server تشکیل شده است که این امر، دسترس پذیری و حمل این سیستم را دشوارتر می کند، مضاف بر این که تمام زبان های دنیا را هم پوشش می دهد.
محمدی، همین طور با اعلان اینکه امسال توانستیم برای نخستین بار به صادرات سیستم ویدئوچک ورود نماییم، اظهار داشت: تیم ما برای نصب سیستم ویدئوچک اواخر هفته راهی کشور بحرین می شود و به جز بحرین با مشتری های دیگری از سایر کشورها هم برای صادر کردن این محصول درحال مذاکره هستیم.
وی افزود: این محصول، از تاییدیه شرکت خلاق برخوردارست و سابقه فروش و اجاره سیستم در مسابقات والیبال و بسکتبال را در کارنامه خود دارد و در جام ملت های آسیا که در ارومیه برگزار گردید، مورد استفاده قرار گرفت، البته باوجود این که شاخه اصلی فعالیت این سیستم، در سالهای قبل در ورزش والیبال بوده، با اینحال در ورزش فوتبال هم مورد آزمایش قرار گرفته است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، محمدی اضافه کرد: تابحال هیچ درخواستی برای حمایت مالی از هیچ نهادی نداشتیم و حمایتی هم نشدیم، اما از طرف مهندس مسعود حسنلو، دبیر توسعه فناوری های فرهنگی و نرم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، حمایت صادقانه ای از ما انجام شد و راهنمایی های وی برای ما بسیار رهگشا بود.

منبع: