استاد برتر ژنتیک ایران درگذشت

به گزارش روش سئو، پروفسور محمدحسن کریمی نژاد، دانشمند ایرانی و از برجسته ترین چهره های علم ژنتیک کشور دارفانی را وداع گفت.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا، پروفسور محمدحسن کریمی نژاد زاده ۱۳۰۷ در شهر سیرجان کرمان دیده به جهان گشود. وی فرزند چهارم خانواده بود. تحصیلات ابتدایی و اول دبیرستان را در مدرسه بدر سیرجان و متوسطه را در دبیرستان سعدی اصفهان گذراند. وی دیپلم پزشکی را از دانشگاه تهران در آبان ماه ۱۳۳۳ دریافت کرد. پس از ۶ ماه دستیاری (رزیدنتی) در بخش کودکان استاد دکتر محمد قریب برای ادای دین، خدمت وظیفه (سربازی) خودرا در پادگان سوار سیرجان انجام داد و در مدت دو سال ضمن خدمت سربازی به عنوان پزشک کودکان به همشهری های خود خدمت کرد.
این استاد فقید در بخش لطمه شناسی دانشکده پزشکی تهران به عنوان دستیار رسمی به تخصص لطمه شناسی پرداخت و در سال ۱۳۵۲ به مقام استادی مفتخر شد.
دکتر کریمی نژاد بعد از دریافت تخصص لطمه شناسی بنا به علاقه ای که به بیماری کودکان داشت، با بهره گیری از بورس فرهنگی NIB سوئد فوق تخصص پاتولوژی کودکان را در بیمارستان کارولینسکای استکهلم دریافت کرد. بعد از بازگشت به ایران مسئولیت تأسیس و اداره بخش پاتولوژی بیمارستان زنان در سال ۱۳۴۴ (۱۹۶۵ میلادی) به وی واگذار شد. در اداره بخش پاتولوژی بیمارستان زنان موقعیتی پیش آمد تا در چهارمین دوره آموزش ژنتیک انسانی برای مدرسین دانشکده های علوم پزشکی در سال ۱۳۴۷ (۱۹۶۸ میلادی) و دو دوره بازآموزی در سالهای ۱۳۴۹ (۱۹۷۰ میلادی) و ۱۳۵۱ (۱۹۷۲ میلادی) شرکت نماید و بخش ژنتیک و لابراتوار سیتوژنتیک را در سال ۱۳۴۸ (۱۹۶۹ میلادی) در بیمارستان زنان (جهانشاه صالح) راه اندازی و به عنوان فعال ترین مرکز ژنتیک پزشکی آن زمان ارائه خدمت کرد.
وی در حین اداره بخش پاتولوژی و لابراتوار ژنتیک با استـفاده از بــورس سازمان بهداشت جهانی مدت دو سال در بخش پاتولوژی Mass General Hospital دانشگاه بوستون وارد شد و در خدمت پروفسور روبرت اسکالی در پاتولوژی زنان و مامایی کسب فیض کرد و موفق به دریافت فوق تخصص در پاتولوژی زنان شد. در بازگشت به عنوان مدیرگروه لطمه شناسی دانشکده پزشکی رازی و عضو هیأت ممیزه برگزیده شد. پروفسور کریمی نژاد در بهار سال ۱۳۵۹ به درخواست خود به افتخار بازنشستگی نایل آمد.

پروفسور کریمی نژاد علاوه بر ریاست و عضویت انجمن های علمی گوناگون ایرانی از سالهای ۱۳۴۸ عضو رسمی انجمن های پاتولوژی و ژنتیک اروپایی، آمریکایی و بین المللی و عضو افتخاری چندین انجمن دیگر بوده است. وی تألیفات مختلفی در لطمه شناسی دستگاه تناسلی زنان و مردان و چند کتاب در مبانی ژنتیک انسانی دارد. چاپ سوم کتاب اصول ژنتیک انسانی و بیماریهای ارثی این استاد فقید برنده جایزه بهترین کتاب علمی سال ۱۳۷۰ شد.
پروفسور کریمی نژاد با تأسیس مرکز پاتولوژی و ژنتیک کریمی نژاد در سال ۱۳۵۸ سهم بزرگی در گسترش، آموزش و انجام خدمات پزشکی در حوزه پاتولوژی و ژنتیک داشته است. وی بنیان گذار تشخیص قبل از تولد در ایران از سال ۱۳۶۵ بوده است.

این استاد فقید بیش از یکصد مقاله فارسی در مجلات معتبر داخلی و بیش از ۶۰ مقاله در مجلات بین المللی به زبان انگلیسی دارد. وی در طرح پژوهشی کوری مادر زادی عشایر لر سیرجان؛ در قبیله ای از عشایر لر بیماری کوری مادر زادی لبر (Leber congenital amaurosis) را مشخص و جهش های ژنی را تعیین کرد که نتایج آن در مجله های (Archive of Iranian Medicine (AIM)) و Human Mutation به چاپ رسید.
وی در بخش خصوصی فارغ از موانع مالی و اداری موجود در سیستم دولتی آن زمان، موفق شد خیلی از اهداف خود مانند به کارگیری روش های رنگ آمیزی نواری در سیتوژنتیک، کشت بافت، محصول سقط، سلول های مایع آمنیون کیسه جفت (آمنیون) و پرزهای جفتی و تشخیص قبل از تولد را پیاده کند. در آن زمان تشخیص قبل از تولد جسارت و شهامت بسیار می طلبید، برای اینکه مشکلات بسیار زیاد بر سر راه بود که مهم ترین آنها فقدان مجوزهای قانونی سقط و عدم پوشش هزینه ها توسط سازمان های بیمه گر بود.

خبرگزاری دانشجویان ایران این ضایعه را به خانواده این استاد فقید و جامعه علمی کشور تسلیت می گوید.

منبع: