صرفه جویی۶۰ درصدی انرژی در موتورخانه ها با نانو عایق های محققان کشور

به گزارش روش سئو، استفاده از عایق نانوکامپوزیتی ساخته شده در یکی از شرکتهای فناور در موتورخانه ساختمان ها باعث صرفه جویی ۶۰ درصدی مصرف انرژی خواهد شد.
به گزارش روش سئو به نقل از ستاد نانو، محصول عایق صوتی و حرارتی نانوکامپوزیت الاستومری بر پایه پلیمرهای اکریلو نیتریل بوتادین رابر/پلی وینیل کلراید(NBR/PVC) یک عایق الاستومری فوم مانند است و این محصول در یکی از شرکتهای فناور رسید بگونه ای که با استفاده از فناوری نانو خواص این عایق ها بهبود قابل توجهی یافته است.
این عایق همچون عایق های بسیار پرکاربرد در صنعت به حساب می آید که از آن جمله میتوان به بخش های تاسیساتی و صنعتی ساختمان ها و کارخانه ها مانند هتل ها، برج ها، بیمارستان ها، پتروشیمی ها و پالایشگاه ها اشاره کرد؛ چون که افزودن نانوذرات منجر به بهبود خواص مکانیکی آن می شود.
استفاده این عایق های صوتی و حرارتی که در انواع و اشکال مختلف عایق پتویی(صفحه ای) و عایق لوله ای تولید می شود، در موتورخانه ساختمان ها می تواند تا حدود ۶۰ درصد در بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی موثر باشد. از آنجائیکه این عایق ها دارای ساختار سلول بسته هستند، انتخاب مناسبی برای عایق کاری لوله های سرمایشی و گرمایشی، کانال ها و سیستم های تهویه مطبوع، دستگاههای تاسیساتی و مخازن به شمار می روند.
این عایق های نانوکامپوزیتی ضریب هدایت حرارتی بسیار پایین تری نسبت به رقبای خود مانند سنگ شیشه و پشم شیشه دارند. علاوه بر آن مقاومت خیلی خوب در مقابل جذب و نفوذ بخار آب این عایق ها سبب گشته است که هم طول عمر بالایی داشته باشد و هم محیطی که عایق کاری می شود عمر بسیار بالاتری پیدا کند.
خواص میکروب کشی در محیط های مرطوب و با اختلاف دمای شدید بین محیط داخل با بیرون از دیگر خواص این عایق های نانوکامپوزیتی است. همینطور این محصول با دارا بودن خاصیت آنتی باکتریال جهت استفاده در مکانهای بهداشتی، کانال های آب و هوا، خنک سازها و یا محل های مستعد برای رشد میکروب ها و باکتری ها مورد توجه قرار می گیرد.
آزمون های استاندارد صورت گرفته روی عایق های فومی نانوکامپوزیت الاستومری سلول بسته(حاوی نانوذرات) در این شرکت در مقایسه با عایق های الاستومری سلول بسته ساده(بدون نانوذرات) نشان داده است که سطح عایق نانوکامپوزیتی محیط مناسبی جهت رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها نیست که علت آن ناشی از داشتن خاصیت آنتی باکتریال برای محصول نانویی است. ضریب هدایت حرارتی بهتر این عایق نانوکامپوزیتی در مقایسه با عایق های پشم شیشه و پشم سنگ، از دیگر مزایای آن است.
همینطور عایق فومی الاستومری سلول بسته دارای ضریب مقاومت بسیار بالا در مقابل نفوذ بخار آب ۷۰۰۰ ≥ µ می باشد که مقدار بسیار بالاتری نسبت به عایق های پشم معدنی است بنابراین در مبحث ممانعت از خوردگی سطح فلز عایق کاری شده جذابیت بیشتری دارد. بازار این محصول روز به روز درحال رشد و توسعه می باشد و به احتمال زیاد در چند سال آینده جای خودش را در بازار ایران باز کند.