ایلان ماسك: استارشیپ آماده پرواز در ماه آتی است

احتمال دارد که موشک غول پیکر ˮاستارشیپˮ شرکت ˮاسپیس ایکسˮ اواسط تابستان سال جاری به مدار پرتاب شود.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک “استارشیپ” از یک پیشران مرحله اول بزرگ به نام “سوپرهوی”(Super Heavy) و یک فضاپیمای در بخش بالایی با ارتفاع ۱۶۵ فوت(۵۰ متر) به نام “استارشیپ” تشکیل شده است. “اسپیس ایکس” درحال توسعه وسیله نقلیه ای است که افراد و محموله ها را به ماه، مریخ و سایر مقاصد در سراسر منظومه شمسی ببرد.
این شرکت تعداد انگشت شماری پرواز آزمایشی در ارتفاع بالا را با نمونه های اولیه “استارشیپ” از پایگاه فضایی “استاربیس”(Starbase)، در تگزاس جنوبی در نزدیکی روستای بوکا چیکا(Boca Chica) به انجام رسانده است و الان درحال آماده شدن برای انجام نخستین پرواز آزمایشی مداری این موشک است. ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت “اسپیس ایکس” می گوید ممکنست که این پرتاب به زودی صورت گیرد.
این کارآفرین میلیاردر روز گذشته(۱۴ ژوئن) در توییتر نوشت: “استارشیپ” ماه آتی آماده پرواز خواهد بود. من اواخر شب گذشته در(تاسیسات) “high bay” و “mega bay” بودم و پیشرفت را بررسی می کردم.
ماسک در توییت دیگری افزود: ما در ماه آگوست، دومین “استارشیپ” را آماده پرواز خواهیم کرد و بعد از آن ماهانه پرتاب خواهیم داشت.
بیشتر کار آماده سازی شامل ساخت و آزمایش موتورهای رپتور است که نیروی “استارشیپ” را تامین می کنند. ماسک گفته است که هر پیشران “سوپرهوی” دارای ۳۳ رپتور و هر فضاپیمای “استارشیپ” شش مورد از آنها را خواهد داشت.
با همه این موارد، از نظر آمادگی سخت افزاری، پرواز “استارشیپ” در ماه ژوئیه تضمین شده نیست. “اسپیس ایکس” هنوز نیاز به دریافت مجوز پرتاب از اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (FAA) دارد. و گرفتن این مجوز لزوما آسان نخواهد بود. بتازگی یک ارزیابی محیط زیستی بر کارهای “استارشیپ” در پایگاه “استاربیس” انجام شده که طی آن “اسپیس ایکس” باید ۷۵ اقدام باید برای کاهش تأثیر پرتاب های خود بر مناطق اطراف پایگاه فضایی انجام دهد.
البته این مجوز، بدون شرط نیست. به عنوان مثال “اسپیس ایکس” باید از این پس، پرتاب های خودرا زودتر اعلام کند. همین طور باید با هماهنگی زیست شناسان و آژانس های ایالتی و فدرال، بر اثرات روی حیات وحش و پوشش گیاهی منطقه نظارت مشترک داشته باشد و در عین حال اطمینان حاصل کند که همه زباله های حاصل از پرتاب های فضایی به شکل ایمن از زیستگاه های حساس حذف می شوند. دیگر نکته قابل توجه این است که میزان روشنایی در منطقه باید به شکلی تنظیم شود که تأثیر آن بر حیات وحش کم شود.
از دیگر اقدامات لازم که باید توسط “اسپیس ایکس” صورت گیرد این است که این شرکت، بسته شدن بزرگراهی را که در نزدیکی محل پرتاب است، محدود کند تا مردم عادی همچنان بتوانند به ساحل اطراف بروند و از پناهگاه حیات وحش در آن منطقه لذت ببرند.
اگر همه چیز به خوبی جلو برود، این وسیله نقلیه می تواند طی چند سال آینده بسیار دورتر از مدار پرواز کند. ناسا “استارشیپ” را به عنوان نخستین فرودگر ماه برای برنامه “آرتمیس” خود انتخاب نموده که هدف آن باردیگر پا نهاندن بر روی قمر زمین در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ است. “ماسک” ابراز خوش بینی کرده است که “استارشیپ” می تواند پرتاب انسان ها به مریخ را در همان بازه زمانی شروع کند.