بازگشت فضانوردان روس و آمریکایی به زمین با فضاپیمای روسی

به گزارش روش سئو یک فضانورد آمریکایی و دو فضانورد روسی روز چهارشنبه بعد از خروج از ایستگاه فضایی بین المللی با وجود تشدید اختلافات بین مسکو و واشنگتن بر سر درگیری در اوکراین، سوار بر موشک روسی به سلامت در قزاقستان فرود آمدند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا، روز گذشته سه فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین اللملی، فضا را به مقصد زمین ترک کردند و بعد از مدتی طولانی به خانه بازگشتند.
آژانس فضایی روسیه فیلمی از فرود از استپ قزاقستان پخش کرد و اظهار داشت که گروهی از متخصصان فنی و پزشکی جهت کمک به فضانوردان برای خروج از کپسول اعزام شده اند.
“دیمیتری روگوزین”، رئیس روسکاسموس اظهار داشت: به قول امدادگران، خدمه بعد از فرود احساس خوبی داشتند.
بعد از افزایش رکورد طولانی ترین پرواز فضایی در تاریخ بوسیله ی یک آمریکایی به ۳۵۵ روز، فضانورد ناسا، “مارک ونده هی”، روز چهارشنبه ۳۰ مارس به همراه “پیوتر دوبروف” و “آنتون شکاپلروف” فضانوردان سازمان فضایی فدرال روسیه به زمین بازگشت. مارک ونده هی که رکورد طولانی ترین پرواز فضایی ناسا را به ثبت رساند، ۳۵۵ روز را دور از زمین گذراند. وی در مدت مأموریت خود صدها آزمایش علمی را که به منظور زندگی روی زمین مفید می باشد و به شکل گیری مأموریت های فضایی عمیق آینده کمک می نماید، انجام داد.
به قول ناسا، “ونده هی” که دومین مأموریت ایستگاه فضایی بین المللی خویش را به پایان رسانده بود، رکورد ۳۵۵ روز حضور متوالی در مدار را به ثبت رساند و با این رکورد از رکورد ۳۴۰ روزه قبلی حضور در فضا که توسط فضانورد “اسکات کل”ی در سال ۲۰۱۶ ثبت شده بود، پیشی گرفت.
“مارک ونده هی”، ۵۵ ساله، در حالیکه امدادگران او را از کپسول خارج می کردند و پزشکان علایم حیاتی او را بررسی می کردند، لبخند زد و دست تکان داد.
“بیل نلسون”، مدیر ناسا در اطلاعیه ای اظهار داشت: مأموریت مارک نه تنها رکوردشکنی است، بلکه راه را برای کاوشگران انسانی آینده برای سفر به ماه، مریخ و فراتر از آن هموار می کند.
رکورد طولانی ترین اقامت در فضا در دست “والری پولیاکوف” (Valeri Polyakov) فضانورد روسی قرار دارد که بیشتر از ۱۴ ماه را در ایستگاه فضایی میر گذراند و در سال ۱۹۹۵ به زمین بازگشت.
این نخستین پرواز فضایی “دوبروف” ۴۰ ساله بود که ماه آوریل سال قبل همراه با “ونده هی” از بایکونور قزاقستان به ایستگاه فضایی بین المللی رفتند.

این جدید ترین تصویر “مارک ونده هی”، فضانورد ناسا بعد از فرود آمدن او به همراه فضانوردان روسی “آنتون شکاپلروف” و “پیوتر دوبروف” در منطقه ای دورافتاده در نزدیکی شهر جزقازغان قزاقستان در روز چهارشنبه، ۳۰ مارس ۲۰۲۲، خارج از فضاپیمای سایوز ام اس-۱۹ است.
“پیوتر دوبروف” و “مارک وندهی” بعد از یک مأموریت ۳۵۵ روزه و بعنوان فضانوردان مأموریت اکسپدیشن ۶۴-۶۶ و “شکاپلروف” هم بعد از یک مأموریت ۱۷۶ روزه بعنوان فضانورد مأموریت اکسپدیشن ۶۵-۶۶ روز گذشته ساعت ۱۷: ۲۸ به وقت قزاقستان (۱۵: ۵۸ به وقت تهران) به خانه بازگشت.

منبع: