تکمیل آزمایش مهم فضانوردان چینی

آژانس فضایی سرنشین دار چین(CMSA) امروز اعلام نمود فضانوردان ماموریت شنژو-۱۳ که در ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین حضور دارند با موفقیت آزمایش دستی بررسی و اتصال با فضاپیمای باری ˮتیانژو-۲ˮ(Tianzhou-2) را تکمیل کرده اند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، در ابتدای آزمایش، فضانوردان ماژول اصلی با هماهنگی مهندسین کنترل زمینی، فضاپیمای باری “تیانژو-۲” را ازراه دور کنترل کردند تا از درگاه اتصال جلوی کابین ماژول اصلی خارج شده و به سمت مکان از پیش تعیین شده حرکت کنند. بعد از اقامت کوتاهی در محل مذکور، فضاپیما به سمت مجموعه ایستگاه فضایی حرکت کرد و فضانوردان ازراه دور عملیات بررسی و اتصال را تکمیل کردند.
آژانس فضایی سرنشین دار چین اظهار داشت: این آزمایش حدود دو ساعت طول کشید و در ساعت ۷: ۵۵ بامداد به وقت پکن (۰۳: ۲۵ به وقت تهران) تکمیل شد.
عملیات ازراه دور دستی، یک نسخه پشتیبان جهت بررسی و کنترل فضاپیماهای بازدیدکننده بدون سرنشین است. این اولین آزمایشی بود که طی آن فضانوردان چینی از تجهیزات عملیاتی دستی برای کار با فضاپیما و ایستگاه فضایی استفاده کردند.
تصویر فوق که در ۸ ژانویه ۲۰۲۲ از مرکز کنترل هوافضای پکن گرفته شده است، فضانوردان ماموریت شنژو-۱۳ را در ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین نشان میدهد که درحال انجام آزمایش دستی بررسی و اتصال هستند.
هم حالا سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ چین در این ایستگاه فضایی حضور دارند. دو فضانورد مرد به اسامی “ژای زیگنگ” و “ای گوانگفو” و یک زن به نام “وانگ یاپینگ” سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳هستند.
در ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۱، فضاپیمای “شنژو-۱۳” سوار بر موشک “لانگ مارچ ۲ اف” ۱۵ اکتبر از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در بیابان گبی در ساعت ۱۲: ۲۳ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹: ۵۳ به وقت تهران) به فضا پرتاب شد.
“شنژو-۱۳” هشت ساعت بعد از پرتاب به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به نام “تیانه”(Tianhe) متصل شد. آنها مقرر است شش ماه در ایستگاه فضایی چین بمانند و طولانی ترین ماموریت فضایی کشور را انجام دهند. شنژو- ۱۳ آخرین ماموریت سال قبل میلادی برای ساخت ایستگاه فضایی بود. ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در صورتیکه انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود اختتام دهد.
چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند. از آن زمان، آنها دو پیاده روی فضایی انجام داده اند و مقرر است شش ماه در ایستگاه کار کنند که این عملیات طولانی ترین ماموریت فضایی چین خواهد بود.
تیانگونگ سه بخش اصلی خواهد داشت که تیانه یکی از سه بخش اصلی ایستگاه فضایی توسعه یافته چین است.
امسال نیز شش پرتاب برای تکمیل ایستگاه فضایی چین انجام خواهد گرفت. همچون این ماموریت ها می توان به ارسال خدمه ماموریت “شنژو-۱۴” و شنژو-۱۵” به ایستگاه تیانگونگ، انتقال فضاپیمای باری رباتیک تیانژو-۴ و ۵ به ایستگاه برای عملیات سوخت گیری و تامین مجدد و ارسال دو آزمایشگاه فضایی بزرگ برای اتصال به ایستگاه فضایی صورت خواهد گرفت.
اولین مورد از شش پرتاب برنامه ریزی شده، ماموریت تیانژو ۴ خواهد بود که بعد از آن فضاپیمای سرنشین دار شنژو-۱۴ به ایستگاه فضایی چین خواهد رفت. سپس دو آزمایشگاه برای تکمیل ایستگاه به فضا پرتاب خواهند شد. پنجمین عملیاتی که صورت خواهد گرفت تیانژو-۵ و آخرین مورد نیز ماموریت شنژو-۱۵ خواهد بود.