رکورد جدید خورشید مصنوعی چین

روش سئو: خورشید مصنوعی چین در ماموریت دستیابی به انرژی همجوشی به رکورد جدیدی دست یافته است.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، “ابررسانای پیشرفته تجربی توکاماک”(EAST) یا “خورشید مصنوعی” چینی، در آخرین آزمایش در روز پنجشنبه به رکورد جدیدی دست یافته است و این ابررسانای پیشرفته تجربی توکاماک توانسته به مدت ۱۰۵۶ ثانیه در دمای نزدیک به ۷۰ میلیون درجه سانتیگراد فعالیت داشته باشد که این طولانی ترین زمان برای این نوع عملیات در جهان است.
این پیشرفت روز جمعه توسط “گونگ شیانزو”(Gong Xianzu)، محقق موسسه فیزیک پلاسما آکادمی علوم چین(ASIPP) که مسئول آزمایش انجام شده در هیفی، مرکز استان آنهویی در شرق چین است، اعلام گردید.
وی در این زمینه اظهار داشت: ما در آزمایشی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ به دمای پلاسما ۱۲۰ میلیون درجه سانتیگراد در مدت ۱۰۱ ثانیه دست یافتیم. این دفعه، عملیات پلاسما در حالت پایدار به مدت ۱۰۵۶ ثانیه در دمای نزدیک به ۷۰ میلیون درجه سانتیگراد ادامه پیدا کرد.
هدف نهایی “ابررسانای پیشرفته تجربی توکاماک” واقع در موسسه فیزیک پلاسمای آکادمی علوم چین در هیفی، ایجاد همجوشی هسته ای مانند خورشید با بهره گیری از دوتریوم فراوان در دریا برای ارائه یک جریان ثابت از انرژی پاک است. دوتریوم یا هیدروژن سنگین همان عنصر هیدروژن است که علاوه بر پروتون یک نوترون نیز درون هسته آن وجود دارد.
برخلاف سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی که تهدیدی برای محیط زیست هستند، مواد خام مورد نیاز برای خورشید مصنوعی حدودا بصورت نامحدود روی زمین موجود هستند. بنابراین، انرژی همجوشی بعنوان “انرژی نهایی” ایده آل برای آینده بشریت در نظر گرفته می شود.

منبع: