چین مدعی ساخت بزرگترین آنتن جهان شد

به گزارش روش سئو چین با بزرگترین آنتن جهان که هیچ کس نمی داند کجاست، از زمین بعنوان یک ایستگاه رادیویی غول پیکر استفاده می نماید.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چین آهسته و پیوسته راه خویش را به سمت قرارگیری در قله علم و فناوری در پیش گرفته است. این کشور که به صورت مکرر و مداوم با تحولات علمی و فناوری خود بخصوص در حوزه فضا خبرساز می شود، حالا ادعا کرده است که بزرگترین آنتن جهان را برای عملیات های زیردریایی خود راه اندازی می نماید.
به قول “ژا مینگ” مهندس ارشد این پروژه و همکارانش از موسسه تحقیقات ارتباطات دریایی “ووهان”، چیزی که در مورد این آنتن خاص است این حقیقت است که برای حفظ ارتباطات زیر آب با برد بیشتر از ۱۹۰۰ مایل(۳۰۰۰ کیلومتر) طراحی شده است که برای رسیدن به “گوام” که بزرگترین پایگاه نظامی ایالات متحده در غرب اقیانوس آرام است، کافی است.
در حالیکه مکان این آنتن غول پیکر ناشناخته باقی مانده است، تیم تحقیقاتی آن می گوید که جایی در ۶۲۰ مایلی (۱۰۰۰ کیلومتری) جنوب پکن، ۱۲۴۲ مایلی (۲۰۰۰ کیلومتری) جنوب شرقی دانهوانگ در شمال غربی چین و ۶۲۰ مایلی (۱۰۰۰ کیلومتری) شرق میانیانگ در جنوب غربی استان سیچوان قرار دارد.
مقاله ای که در مجله چینی Ship Research انتشار یافته است، به جزئیات درباره این آنتن می پردازد و می گوید دستگاههای دریافت کننده در عمق ۷۰۰ فوتی (۲۰۰ متری) زیر سطح زمین نسبت به سطح دریا کار گذاشته شده اند و می توانند سیگنال های این آنتن غول پیکر را در فاصله ۸۰۰ مایلی(۱۳۰۰ کیلومتری) دریافت نمایند.
این آنتن با استفاده از شبکه بزرگی از کابل ها و دکل های مشابه با خطوط برق سنتی ساخته شده است. به گزارش رسانه های چینی، این سیستم از راه دو فرستنده زیرزمینی کار می کند که با جریان الکتریکی شارژ می شوند و بنابراین، زمین را به یک ایستگاه رادیویی غول پیکر تبدیل می کنند.
به قول این تیم تحقیقاتی، این آنتن چینی نخستین تاسیسات در مقیاس بزرگ با فرکانس بسیار پایین(ELF) در جهان است که برای کاربران غیرنظامی هم باز است و می تواند امواج الکترومغناطیسی از ۰.۱ تا ۳۰۰ هرتز تولید نماید. این امواج می توانند مسافت های طولانی را هم در زیر آب و هم زیر سطح زمین به سادگی طی کنند.
اما تنظیم و مدیریت آن آسان نیست. اگر جریان های الکتریکی بیش از اندازه قوی شوند، می توانند یک میدان مغناطیسی ایجاد کنند که می تواند بر رسانایی کابل ها تاثیر بگذارد. بنابراین است که امواج رادیویی ساخته شده باید به خوبی تنظیم شوند. این تیم می گوید که چاره هایی برای این مشکلات در نظر دارد و این تاسیسات از استانداردهای لازم که قبلاً تعیین شده اند، فراتر رفته است.
در حالیکه این سیگنال ها به طور عمده برای ارسال و دریافت پیام های مهم به و از فواصل بسیار زیاد استفاده می شوند، دانشمندان همینطور اعلام نموده اند که می توانند برای نظارت بر خطوط گسل در زیر سطح زمین و کمک به ارزیابی خطرات احتمالی زلزله برای شهرهای چین هم استفاده شوند.