ساخت شیشه ای مشکل تر از الماس!

روش سئو: به زودی زمان خداحافظی با قاب های حجیم تلفن همراه فرا می رسد برای اینکه دانشمندان موفق به ساخت شیشه ای مشکل تر از الماس طبیعی شده اند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این ماده معروف به شیشه کربنی بالاترین رسانایی حرارتی را در بین تمام شیشه های شناخته شده داراست و توسط محققان دانشگاه جیلین(Jilin) چین ساخته شده است.
آنها این شیشه را با قرار دادن توپ های باکی(buckyballs) تحت فشار و دمای شدید ایجاد کردند.
توپ باکی، یک مولکول کروی با فرمول C۶۰ است که از کربن ساخته شده و ظاهری مشابه یک توپ فوتبال توخالی دارد.
نمونه ای که در تصویر زیر مشاهده می کنید در فشار ۳۰ گیگاپاسکال و در دمای هزار و ۵۹۸ درجه فارنهایت(۸۹۰ درجه سانتی گراد) تشکیل شده است. باآنکه ساخت آن در دماهای بالاتر و پایین تر هم امکان پذیر است.

سختی به دست آمده حدود ۱۰۱ گیگاپاسکال بود که از یکی از سخت ترین شیشه های شناخته شده کنونی سخت تر است و بعد از کربن AM-III در رتبه دوم قرار می گیرد. “یینگوی فی”(Yingwei Fei) از موسسه علوم کارنگی در واشنگتن و نویسنده این مقاله می گوید: ساخت شیشه ای با این خصوصیت های منحصربه فرد راه را برای کاربردهای جدید باز می کند. دمای نسبتا پایینی که ما برای ساخت این شیشه استفاده کردیم امکان تولید انبوه آنرا فراهم می آورد.
کربن می تواند شکل های پایدار گوناگونی به خود بگیرد و این مورد وابسته به ساختار مولکولی آن است. برخی این ساختارها مانند گرافیت و الماس نظم بالایی دارند و برخی دیگر مانند شیشه های معمولی ساختار نامنظم و نامشخصی دارند.
سختی هر یک از این اشکال وابسته به پیوندهای درونی آنها است. برای مثال پیوندهای گرافیت دو بعدی است و اتم های کربن، شش ضلعی های پیوسته ای شبیه به یک لانه زنبور می سازند که در یک سطح گسترده شده اند.
در مقابل الماس دارای پیوندهای سه بعدی است که سبب سختی یکنواخت تر آن می شود. الماس دارای یک ساختار شبکه ای است.
دکتر فی توضیح می دهد: سنتز ماده ای کربنی با پیوندهای سه بعدی از ساختاری نامنظم هدف دیرینه ما بوده است. برای چنین کاری باید ماده اولیه مناسب را پیدا کنید.
از آنجائیکه نقطه ذوب الماس بسیار بالاست نمی توان از آن برای ساخت شیشه الماسی بهره برد.
ازاین رو محققان از “فولرن باکمینستر”(buckminsterfullerene) استفاده کردند که نوعی کربن متشکل از ۶۰ اتم بوده که ساختاری توپ مانند و تو خالی تشکیل داده اند و به آن توپ باکی هم گفته می شود.
کاشفان این ساختار کربنی در سال ۱۹۹۶ موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شدند.
محققان برای ساخت شیشه کربنی مشابه الماس، توپ های باکی را تحت فشار قرار دادند.
این فرایند سبب تخریب مولکول های توپی شکل با حفظ ساختار الماسی شد. باآنکه شیشه های به دست آمده بسیار کوچک و حدود یک میلی متر بودند اما اندازه آنها برای نشان دادن مشخصه های مورد نظر کافی بود.
به نقل از محققان این یافته ها امکان دارد کاربردهای جدیدی برای جامدات بی نظم به وجود آورد.
نتایج این مطالعه در نشریه “نیچر”(Nature) به چاپ رسیده است.

منبع: