کمک هوش مصنوعی به ربات ها برای بهتر برداشتن اشیاء

پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک سیستم هوش مصنوعی جدید توسعه داده اند که می تواند ربات ها را در برداشتن و مدیریت اشیاء بهینه کند و بیش از ۲۰۰۰ شیء را در دست بگیرد.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، هنگامی که ما یک شیء را برمی داریم، لازم نیست به این فکر نماییم که چگونه آنرا در دست خود قرار دهیم و چگونه آنرا در دستمان نگه داریم. این قابلیتی است که وقتی از کودکی یاد می گیریم حرکت نماییم و چیزهای مختلف را برداریم، بطور طبیعی در ما به وجود می آید. این همان قابلیت ذاتی است که به کودکان اجازه می دهد حتی از پیشرفته ترین ربات های موجود امروزی نیز در کار کردن با دستان خود ماهرتر باشند.
اما این مساله می تواند به سرعت تغییر کند. گروهی از دانشمندان آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی موسسه فناوری ماساچوست(MIT) سیستم هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده اند که روزی می تواند همین میزان از مهارت ما انسان ها را به ربات ها بدهد.
آنها با بهره گیری از یک الگوریتم هوش مصنوعی تقویتی مدل آزاد، یک دست رباتیک انسان نما ایجاد کردند که می تواند بیش از ۲۰۰۰ شیء را در دست بگیرد و مدیریت کند. علاوه بر این، این سیستم برای یافتن راهی برای حرکت دادن اشیا در دست خود، نیازی به آموزش ندارد.
این سیستم هنوز جهت استفاده در دنیای واقعی آماده نیست. پژوهشگران برای شروع، باید آنرا به یک ربات واقعی منتقل کنند. اما این کار ممکنست آن قدرها هم که به نظر می آید، دشوار نباشد. در شروع امسال، پژوهشگران دانشگاه “ژجیانگ” و دانشگاه “ادینبرو” را دیدیم که با موفقیت، یک سیستم هوش مصنوعی تقویتی را به سگ رباتیک خود موسوم به “جوئینگ”(Jueying) منتقل کردند. این سیستم به این سگ رباتیک اجازه داد تا راه رفتن را بیاموزد و به تنهایی و بدون کمک بعد از افتادن روی زمین، بلند شود.
همانطور که انتظار می رود، این سیستم هنوز کامل نیست. این سیستم هم اکنون می تواند خیلی از اشیاء کوچک تر همچون چیزهایی مانند توپ تنیس و سیب را با نرخ موفقیت نزدیک به ۱۰۰ درصدی کنترل کند و تغییر جهت دهد، اما ابزارهایی مانند پیچ ​​گوشتی و قیچی برای آن یک چالش هستند و وقتی پای این اشیا وسط می آید، میزان موفقیت آن به ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند.
با این وجود، پتانسیل این سیستم بسیار زیاد است و می تواند روزی ربات ها را در کنترل ابزارها بسیار بهتر کند و آنها را در کارهایی مانند بسته بندی جعبه ها بسیار کارآمدتر کند.