ویروس هپاتیت ب از چه زمانی وجود داشته است؟

باستان شناسان جمهوری چک به دانشمندان کمک کردند تا بتوانند انسان های مبتلا به هپاتیت B دوران ماقبل تاریخ را شناسایی کنند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از ای آر، هپاتیت ب یکی از شایع‎ترین ویروس های جهان است و هنوز هم سالانه جان حدود ۸۲۰ هزار نفر را می گیرد. هپاتیت ب نوعی بیماری عفونی ویروسی در انسان است که ویروس هپاتیت ب(HBV اچ بی وی) عامل آنست. بیشترین لطمه این بیماری متوجه کبد بیمار است. ویروس این بیماری می تواند سبب هر دو حالت حاد یا مزمن آن شود.
تعدادی از محققان در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند تمام نسخه های مدرن شناخته شده هپاتیت ب از همان نسخه اصلی این ویروس که حتی پیش از کشاورز شدن افراد، آنها را تحت تاثیر قرار داده، نشات گرفته اند.
باستان شناسان جمهوری چک در این مطالعه به بررسی نمونه های جمع آوری شده از بقایای انسان های ماقبل تاریخ پرداختند. داده های تجزیه و تحلیل شده در این مطالعه بین المللی که توسط موسسه “ماکس پلانک” آلمان برای بخش علوم تاریخ بشر این موسسه انجام شد، نشان میدهد که همه ژنوتیپ های شناخته شده ویروس هپاتیت ب از سویه ای که اجداد نخستین آمریکایی ها و همین طور نزدیک ترین خویشاوندان آنها یعنی اوراسیان ها را آلوده کرده، نشات گرفته است و این اتفاق نیز زمانیکه این قوم ها واگرایی و از هم دور شدن را آغاز نموده اند صورت گرفته است. علاوه بر این، پژوهشگران دریافتند که این ویروس از ۱۰ هزار سال پیش در بخش های وسیعی از اروپا وجود داشته است.
در دانش جغرافیا و علوم سیاسی، به سرزمین ادامه داری که دو قاره اروپا و آسیا را دربر می گیرد، اصطلاح اوراسیا گفته می شود. بخش اعظم اوراسیا در نیم کره های شمالی و شرقی قرار دارد. مرزهای اوراسیا عبارتند از: اقیانوس آرام در شرق، اقیانوس اطلس در غرب، اقیانوس منجمد شمالی در شمال و آفریقا، مدیترانه و اقیانوس هند در جنوب.
یکی از نکات جالبی که پژوهشگران در این مطالعه به آن رسیدند این است که در صورتیکه دانشمندان براین باورند که خیلی از پاتوژن های مدرن آن زمانی که انسان ها ساکن و آغاز به کشاورزی کردند، آغاز به آلوده کردن انسان کردند، اما داده ها نشان داد که هپاتیت حتی در بین جامعه شکارچی-گردآورنده نیز وجود داشته است. جامعه شکارچی-گردآورنده جامعه ای است که اصلی ترین روش معیشت آن تغذیه مستقیم از گیاهان خوراکی و حیوانات حیات وحش است. این جامعه در جستجوی گیاه و در پی شکار حیوان است و تلاش زیادی در پدیدآوردن کشتزار یا اهلی کردن حیوانات نمی کند.

دانشمندان به لطف نمونه های دی ان ای بسیاری که از گورستان های جمهوری چک جمع آوری کرده بودند به این اطلاعات مهم رسیدند.
دکتر ” مایکل ارنه”(Michal Ernée) از موسسه دیرینه شناسی آکادمی علوم چک یکی از باستان شناسانی است که بعنوان قسمتی از یک پروژه مشترک پنج ساله درحال جمع آوری و اشتراک گذاری این داده ها با موسسه ماکس پلانک و چندین موسسه دیگر است.
ارنه در این زمینه اظهار داشت: این اطلاعات برمبنای غربالگری صدها اسکلت که دی. ان. ای ماقبل تاریخ آنها درحال بررسی و مطالعه است، به دست آمده است. این یک کشف اعجاب انگیز است برای اینکه ردیابی منشا یک بیماری خیلی مشکل است برای مثال یکی از نمونه های آن که امروزه پژوهشگران درحال بررسی هستند کروناویروس است.
دکتر ارنه در پاسخ به این پرسش که چرا جمهوری چک مکانی عالی برای تجزیه و تحلیل بقایای انسان‎های ماقبل تاریخ است، اظهار داشت که این مساله دو دلیل دارد. نخستین مزیتی که جمهوری چک دارد، موقعیت جغرافیایی آنست چونکه در مرکز اروپا قرار دارد و ناحیه ای است که افراد دارای چندین فرهنگ مختلف در ماقبل تاریخ اینجا ساکن بوده اند.
وی ادامه داد: مزیت دیگر این است که ما در اینجا بقایای اسکلت زیادی داریم. در بعضی فرهنگ ها بجای دفن مردگان آنها را می سوزانند که این امر جمع آوری نمونه های دی. ان. ای را نا ممکن می کند. قدیمی ترین اسکلت کشف شده در جمهوری چک که از هپاتیت ب رنج می برد به حدود ۳ هزار سال پیش از میلاد باز می گردد.
یافته های این مطالعه در مجله “Science” منتشر گردید.