نخستین آزمایش موتور رپتور وکیوم موشک استارشیپ در حالت نصب شده

به گزارش روش سئو شرکت ˮاسپیس ایکسˮ موتور رپتور موشک غول پیکر ˮاستارشیپˮ را برای سنجش عملکرد آن در اعماق فضا روی موشک نصب و آنرا روشن و آزمایش کرد.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکت “اسپیس ایکس”(SpaceX) نقطه عطف دیگری در توسعه موشک “استارشیپ”(Starship) رقم زد و موتور “رپتور وکیوم”(Raptor Vacuum) آنرا بر روی این موشک نصب کرد و برای نخستین بار آنرا آزمایش کرد.
این یک گام مهم دیگر در کوشش های مستمر این شرکت برای رسیدن به سیاره مریخ است، برای اینکه این موتور بزرگ نقش مهمی در پیشرانش این موشک عظیم بعد از قرار گرفتن در فضا دارد.
موشک “استارشیپ” نسل جدید موشک های “اسپیس ایکس” است که برای حمل افراد و محموله ها به ماه و مریخ طراحی شده است و این شرکت در ماه مه با موفقیت آنرا تا ارتفاع زیادی بالا برد و برای نخستین بار آنرا با موفقیت فرود آورد.
موتورهای “رپتور” که این پرواز آزمایشی را پیش بردند، از نوعی هستند که “سطح دریا” نامیده می شوند و دارای نازل های کوچکتری هستند که برای خروج ایمن گازهای خروجی در فشارهای جوی موجود در سطح دریا طراحی شده اند، در عین حال که نیروی محرکه ای را برای بلند کردن موشک از سطح زمین ایجاد می کنند.
از آنجائیکه فشار جوی ناچیزی در محیط خلاء فضا وجود دارد، نازل های این موتور که این نقش را انجام می دهند، می توانند بسیار بزرگ تر باشند و به نوبه خود نیروی رانش بسیار بیشتری تولید کنند.
مرحله فوقانی “استارشیپ” دارای سه موتور رپتور سطح دریا، همراه با سه موتور رپتور خلاء با نازل های بسیار بزرگ تر است که “اسپیس ایکس” آزمایش آنها را از سال قبل آغاز نموده است.
در آزمایشاتی که بتازگی انجام شده است، یکی از این موتورهای رپتور خلاء روی “استارشیپ” نصب گردید و برای نخستین بار آزمایش آتش ثابت آن با موفقیت انجام شد.
قسمت زیرین نهایی موشک “استارشیپ” موسوم به موشک “سوپر هوی”(Super Heavy) از نزدیک به ۳۰ موتور رپتور برای بالا بردن ۱۰۰ تن بار به مدار زمین استفاده خواهدنمود که این امر آنرا به قوی ترین وسیله پرتابی تاریخ تا به امروز تبدیل می کند.
“ایلان ماسک” مدیر عامل “اسپیس ایکس” گفته است که اگر این شرکت بتواند تأییدیه های لازم را از اداره هوانوردی فدرال دریافت کند، نخستین پرتاب مداری برای این فضاپیمای نسل جدید می تواند در ماه نوامبر صورت گیرد.