تولید مغز مینیاتوری مبتلا به پارکینسون در آزمایشگاه!

روش سئو: مغزهای کوچکی که خاصیت های اصلی لطمه شناسی بیماری پارکینسون را شبیه سازی می کنند، برای نخستین بار در آزمایشگاه ساخته شدند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، نتایج این تحقیقات که به رهبری دانشمندان آژانس علوم، فناوری و تحقیقات موسسه ژنوم سنگاپور، موسسه ملی علوم اعصاب و دانشکده پزشکی “Duke-NUS” انجام شده است در مجله ی “Annals of Neurology” منتشر گردید. این تحقیقات راه جدیدی برای مطالعه نحوه پیشرفت بیماریهای مغزی و جستجوی درمان های جدید ارائه می کند.
بیماری پارکینسون که یک ا ختلال شایع عصبی مبتنی بر سن است که از هر هزار فرد بالای ۵۰ سال در سنگاپور سه نفر را درگیر می کند. اختلالات عصبی از عوامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان هستند و در این میان بیماری پارکینسون بیشترین سرعت رشد را دارد.
در مطالعات قبلی که بیشتر بر روی موش ها انجام شده است، خاصیت های اصلی لطمه شناسی پارکینسون که در بیماران وجود دارد دیده نشد.
پروفسور “ان جی هاک هوی” (Ng Huck Hui)، نویسنده ارشد این مقاله می گوید: بازسازی بیماری پارکینسون در مدلهای حیوانی کار دشواری است برای اینکه آنها یکی از خاصیت های اصلی بیماری پارکینسون یعنی از میان رفتن نورون های تولید کننده دوپامین را نشان نمی دهند. علاوه بر آن موش های آزمایشگاهی گروهی از پروتئین های غیرعادی به نام “جسم لوی” (Lewy) که بطور معمول در سلول مغز افراد مبتلا به پارکینسون دیده می شوند را تولید نمی کنند. بدین سبب محققین تصمیم گرفتند به مغزهای کوچک آزمایشگاهی روی بیاورند.
دکتر “جونگیون جو” (Junghyun Jo) نویسنده اصلی این مقاله می گوید: ما این سلول ها را “ارگانوئیدهای مشابه میان مغز انسان” می نامیم. آنها ساختارهای سه بعدی چند سلولی مشابه میان مغز انسان هستند.
این ارگانوئیدهای کوچک که از سلول های بنیادی انسان تشکیل می شوند به دانشمندان امکان مطالعه نحوه رشد و برقراری ارتباط مغز را می دهند.
“هیونسو شاون جی” (Hyunsoo Shawn Je) یکی از نویسندگان ارشد این مقاله می گوید: در این آزمایش برای نخستین بار خاصیت های متمایز بیماری پارکینسون که تنها در انسان ها مشاهده می شود بازسازی شد. ما یک مدل جدید لطمه شناسی ایجاد کردیم که به ما امکان دنبال کردن نحوه پیشرفت بیماری را می دهد و به وسیله آن می توانیم امکان کند یا متوقف کردن روند پیشرفت پارکینسون را بررسی نماییم.
با دستکاری دی ان آ سلول های بنیادی اولیه دانشمندان توانستند ارگانوئدهایی تولید کنند که دارای “جسم لوی” بودند و پروسه از میان رفتن نورون های تولید کننده دوپامین در آنها قابل مشاهده بود.
پروفسور “تان انگ کینگ” (Tan Eng King) یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: این تحقیقات یک مدل انسانی ارایه داده است که می توان به وسیله آن داروهای در رابطه با پارکینسون و زوال عقل را بررسی کرد.
استفاده از ارگانوئید به تحقیق درمورد بیماری پارکینسون و سایر بیماری هایی که با مدلهای حیوانی امکان پذیر نبوده است کمک می نماید. پژوهشگران هم اکنون از این ارگانوئیدها برای درک علت ایجاد “جسم لوی” استفاده می نمایند و داروهایی که ممکنست برای توقف پیشرفت بیماری مفید باشند را مورد بررسی قرار می دهند.

منبع: