اسپیس ایکس مورچه، ربات و آووکادو با خود به فضا برد!

محموله ای حاوی مورچه، آووکادو و یک بازوی رباتیک هم اندازه ی بازوی انسان همراه با موشک شرکت ˮاسپیس ایکسˮ در روز یکشنبه به فضا رفت.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این محموله که در روز دوشنبه به ایستگاه فضایی بین المللی می رسد بیست و سومین ماموریتی است که اسپیس ایکس طی یک دهه اخیر برای ناسا انجام داده است.
یک موشک فالکون چندبار مصرف از مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب شد و بعد از رساندن کپسول دراگون به مدار بخش اول این موشک به صورت مستقیم بر روی جدید ترین سکوی اقیانوسی شرکت اسپیس ایکس به نام “A shortfall of Gravitas” فرود آمد.
کپسول دراگون محموله ای با وزن بیشتر از دو هزار و ۱۷۰ کیلوگرم را حمل می کند که لوازم و تجهیزات آزمایش، غذای تازه همچون آووکادو، لیمو و حتی بستنی برای هفت فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی با خود به فضا برده است.
سازمان “دختران پیشاهنگ”(Girl Scouts) هم همراه با این موشک مورچه، نوعی میگو و گیاه برای انجام آزمایش به فضا فرستادند.
دانشمندان دانشگاه “ویسکانسین- مدیسون”(Wisconsin-Madison) هم دانه های گیاه “رشادی گوش موشی”(mouse-ear cress) که یک علف هرز گل دار است و در تحقیقات ژنتیکی مورد استفاده قرار می گیرد به ایستگاه فضایی ارسال کردند. علاوه بر آن سلول های خورشیدی و سایر مواردی که با این کپسول به فضا رفتند در شرایط بی وزنی قرار خواهند گرفت.
یک شرکت نوبنیان ژاپنی هم بازوی رباتیک آزمایشی خود به فضا فرستاده است تا کارهایی که به صورت معمول توسط فضانوردان انجام می شود را به انجام برساند. نخستین آزمایش این بازوی رباتیک درون ایستگاه فضایی صورت خواهد گرفت.
“تویوتاکا کوزوکی”(Toyotaka Kozuki)، مدیر ارشد فناوری این ربات می گوید: مدلهای بعدی این ربات در خلاء قرار می گیرند تا فعالیتهای در ارتباط با ماهواره ها و تعمیرات فضایی را تمرین کنند.
او افزود تا سال ۲۰۲۵ گروهی از این ربات ها می توانند به ساخت پایگاه در ماه و استخراج منابع با ارزش از ماه کمک کنند.
پرتاب موشک پیش از این شرکت اسپیس ایکس به علت بعضی از مشکلات در ارتباط با کووید-۱۹ به تاخیر افتاده بود و در روز شنبه پرتاب این موشک به علت نامناسب بودن شرایط جوی متوقف شده بود.

منبع: