ابداع یك شارژر بی سیم با قابلیت شارژ همزمان چند دستگاه

پژوهشگران فنلاندی، فناوری جدیدی برای شارژ بی سیم ابداع نموده اند که می تواند چند دستگاه را بصورت همزمان شارژ کند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، تلفن های همراه و تبلت ها به ما امکان داده اند ارتباط خودرا بدون توجه به موقعیت مکانی حفظ نماییم. با این وجود، چنین ابزارهایی هنوز به برق، پریزها و پدهای شارژر متکی هستند. پژوهشگران “دانشگاه آلتو”(Aalto University) فنلاند، فناوری جدیدی ارایه داده اند که می تواند کلید شارژ بی سیم برای اینگونه ابزار و سایر تجهیزات الکترونیکی در سالهای پیش رو باشد.
بااینکه پژوهشگران در سراسر جهان روی ایده شارژ بی سیم کار می کنند که به جایگاه شارژ نیازی ندارد اما رایج ترین عملکردها، کنترل پیچیده و عملکردهای تشخیصی را شامل می شود. یک فرستنده بصورت سنتی، ابتدا باید موقعیت دستگاه را تشخیص دهد تا بتواند انرژی را به سمت آن بفرستد. این کار بطور معمول با کمک دوربین یا سنسور انجام می شود و علاوه بر سنگین تر کردن ابزار، هزینه را نیز می افزاید.
این فرستنده جدید با ایجاد کانال های انتقال نیرو در همه جهات و تنظیم خودکار کانال ها، این مشکلات را برطرف می کند. ابزارهایی مانند تلفن های همراه، لپ تاپ ها و سایر ابزارهای مجهز به یک گیرنده جدید می توانند بدون تماس فیزیکی، انرژی را بصورت همزمان برای شارژ کردن باتری دریافت نمایند و یا مستقیما به تامین انرژی آنها بپردازند.
“پراساد جایاثورثنج”(Prasad Jayathurathnage)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: آنچه این فرستنده را متمایز می کند، قابلیت تنظیم خودکار آن است؛ به این معنا که برای اتصال به گیرنده های تعبیه شده در ابزار، به تجهیزات الکترونیکی پیچیده نیازی نیست. از آنجائیکه این فرستنده بصورت خودکار تنظیم می شود، می توان ابزار را آزادانه و در یک محدوده گسترده شارژ حرکت داد.
این فرستنده هم اکنون در فاصله ۲۰ سانتی متر، تا ۹۰ درصد کارآیی دارد اما در فواصل بیشتر، با کارآیی کمتری به انتقال انرژی ادامه می دهد. با اصلاح این فناوری امکان دارد که دامنه کارآیی آن نیز گسترش یابد.
جایاثورثنج افزود: دامنه اوج کارآیی هم اکنون به اندازه فرستنده و گیرنده بستگی دارد. شاید ما با مهندسی مناسب بتوانیم آنها را کوچک نماییم.
بااینکه این گروه پژوهشی، شواهدی را در مورد کار خود ارایه داده اند اما برای تایید مضر نبودن میدان الکترومغناطیسی تولید شده توسط فرستنده، هنوز به آزمایش های ایمنی نیاز است. با این وجود، واضح است که میدان الکتریکی که علت اصلی آثار مضر شناخته می شود، با تکیه این فناوری به میادین مغناطیسی، به حداقل می رسد.
جایاثورثنج افزود: شارژ بی سیم واقعی، به مفهوم داشتن آزادی شخصی بیشتر است. بدین ترتیب دیگر نگران نیستید که تلفن خودرا کجا قرار داده اید یا نیازی نیست که به یاد داشته باشید آنرا به برق متصل کنید.
این پژوهش، در مجله “IEEE Transactions on Industrial Electronics” به چاپ رسید.