شناسایی آب آلوده با كمك تلفن همراه!

روش سئو: پژوهشگران ˮدانشگاه کمبریجˮ در بررسی جدید خود نشان داده اند که شاید ارتقا دادن صفحه نمایش تلفن همراه هوشمند، شناسایی آلاینده ها در آب را امکان پذیر کند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، شاید تصور کنید که آب شرب شیر آشپزخانه، ایمن و نوشیدن آن بی خطر است اما در همه نواحی جهان این طور نیست. پژوهشگران “دانشگاه کمبریج” (University of Cambridge) درحال ابداع روش جدیدی هستند تا بتوانند آلاینده ها را با بهره گیری از ابزاری که روزانه میلیاردها نفر از مردم از آن استفاده می نمایند، تشخیص دهند.
صفحه های لمسی جدید، یک شبکه نامرئی از الکترودها را شامل می شوند که حامل بار الکتریکی کمی هستند. هنگامی که پوشش رسانای انگشت، صفحه را لمس می کند، میزان بار الکتریکی را در یک مکان خاص تغییر می دهد و تلفن همراه هوشمند می تواند آنرا بر طبق مختصات شبکه شناسایی کند.
پژوهشگران دانشگاه کمبریج در این پروژه توضیح دادند که چگونه یک صفحه لمسی می تواند یون های دارای بار الکتریکی را در یک الکترولیت شناسایی کند. مایعات متفاوتی روی سطح صفحه لمسی آزمایش شد و پژوهشگران با بهره گیری از نرم افزار استانداردی که برای آزمایش این صفحات استفاده می شود، توانستند نمونه ها را باتوجه به غلظت یون ها تفکیک کنند.
صفحات لمسی که در تلفن های همراه هوشمند به کار می روند، طوری تنظیم می شوند که بهترین واکنش را نسبت به تعامل با انگشتان داشته باشند. پژوهشگران باور دارند که شاید با تغییر دادن طراحی الکترودها حتی در بخش کوچکی از صفحه نمایش، بتوان میزان حساسیت را تنظیم کرد تا آلاینده ها در نمونه هایی مانند خاک و آب شناسایی شوند.
توانایی تشخیص یون ها با بهره گیری از صفحات لمسی در ابزارهای مورد استفاده، بدین معناست که شاید مشکل آلودگی آب شرب به آرسنیک، بسادگی و بدون نیاز به تجهیزات اضافی برطرف شود. آرسنیک، یک ماده سرطان زا است که می تواند به بروز سرطان های مثانه، کلیه، کبد، ریه و حتی پوست منجر شود. بااینکه در سیستم تصفیه آب شهری تلاش شده تا این ماده حذف شود اما خطر آن در بعضی از نقاط جهان که بدون سیستم تصفیه هستند، همچنان وجود دارد. آرسنیک را می توان با کمک نوارهای آزمایشی تغییر رنگ تشخیص داد اما این روش می تواند پرهزینه باشد؛ بدین سبب یافتن راهی جهت استفاده از دستگاه های موجود، روش بهتری بشمار می رود.
پژوهشگران امیدوارند که نهایتاً بتوانند حساسیت صفحه لمسی را ارتقا دهند تا بتواند طیف گسترده ای از مولکول ها همچون فلزات سنگینی مانند سرب را شناسایی کند. این کار، به همکاری شرکت های سازنده تلفن همراه هوشمند نیاز خواهد داشت تا بودجه ای را به بهبود قابلیت های صفحه لمسی تلفن های همراه اختصاص دهند.

منبع: