بازنشر یك تصویر خارق العاده به مناسبت احیای هابل یك ایران دیگر در كهكشان راه شیری!

به گزارش روش سئو ناسا به مناسبت راه اندازی مجدد تلسکوپ فضایی ˮهابلˮ بعد از بیشتر از یک ماه خاموشی و عدم فعالیت، تصویری خارق العاده از سال ۲۰۱۶ را که توسط این تلسکوپ دوست داشتنی گرفته شده، بازنشر کرده است که در آن، ˮسحابی حبابˮ شبیه به نقشه جغرافیایی ایران دیده می شود.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، جهان ما پر از چیزهای عجیب و غریب و غافلگیر کننده است و خوشبختانه تلسکوپ فضایی “هابل” وجود دارد تا چشم ما به سمت نادیده ها باشد!
اخیراً کامپیوتر بار مفید “هابل” که ابزارهای علمی موجود در این تلسکوپ فضایی را کنترل و هماهنگ می کند با مشکل روبرو شد و باعث شد تا این تلسکوپ به حالت خواب فرو رود. بعد از گذشت بیشتر از یک ماه از این مشکل، سرانجام مهندسان ناسا با تلاش شبانه روزی موفق به شناسایی این مشکل و حل آن شدند و با سوئیچ به سخت افزار پشتیبان توانستند “هابل” را به فعالیت بازگردانند تا عملیات عادی علمی آن از سر گرفته شود.

ناسا برای جشن گرفتن این اتفاق، ما را به سال ۲۰۱۶ برده است که “هابل” دوست داشتنی شاید یکی از جذاب ترین رویدادها را در کهکشان راه شیری شکار کرد.
این تصویر نشان دهنده یک ستاره بزرگ است که درون یک حباب گیر افتاده است. ستاره ی درون این “سحابی حباب” یک میلیون برابر درخشان تر از خورشید ما است و خروجی های گازی قدرتمندی تولید می کند که با سرعت بیشتر از چهار میلیون مایل در ساعت به بیرون از آن جریان دارند.

دانشمندان بر مبنای میزان مصرف انرژی این ستاره تخمین می زنند که طی ۱۰ تا ۲۰ میلیون سال آینده به شکل یک ابرنواختر منفجر شود که در اثر آن این حباب هم تسلیم یک سرنوشت مشترک خواهد شد و خواهد ترکید.
“سحابی حباب” با نام علمی”NGC ۷۶۳۵‎” سحابی پخشیده کم نوری در صورت فلکی ذات الکرسی است. این سحابی در فاصله ۱۱ هزار سال نوری در محدوده صورت فلکی ذات الکرسی قرار داشته و به کمک یک تلسکوپ کوچک در شرایط نوری مناسب قابل مشاهده می باشد.
محققان در ۲۶ سالگی تلسکوپ “هابل” این سحابی را تصویربرداری کردند که یک جرم بسیار بزرگ بوده و هفت سال نوری گستردگی دارد. این میزان، ۵۰ درصد بیشتر از فضای بین خورشید و ستاره همسایه آن یعنی “آلفا قنطورس” است. این سحابی در فاصله حدود ۷۱۰۰ سال نوری از منظومه شمسی ما واقع شده است.

منبع: