وقوع سیل های ویرانگر با یك لغزش كوچك در مدار ماه!

روش سئو: پژوهشگران می گویند یک لرزش کوچک ماه در مدار خود می تواند موجب جاری شدن سیل های ویرانگر در دهه ۲۰۳۰ شود و بهتر است از همین حالا برنامه ریزی برای مواجهه با آنرا پیش از این که خیلی دیر شود، شروع نماییم.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ما در سالهای اخیر شاهد تغییرات آب و هوایی زیادی بوده ایم که سبب افزایش تعداد و قدرت طوفان ها و سیلاب ها، به اضافه سایر رویدادهای آب و هوایی لطمه رسان در سطح جهان شده است. اما یک موضوع دیگر نیز وجود دارد که تدریجی تر و در عین حال نگران کننده است و می تواند شکل زندگی در سواحل ایالات متحده را بطور کلی تغییر دهد.
باتوجه به مطالعه تازه انتشار یافته در مجله Nature Climate Change، چرخه ماه همراه با افزایش سطح دریا به سبب گرم شدن کره زمین، جزر و مد کم و زیاد را در اواخر دهه ۲۰۳۰ تقویت می کند که می تواند منجر به طغیان ساحلی جدی در سراسر ایالات متحده شود و بگفته پژوهشگران بهتر است برنامه ریزی برای آن پیش از این که خیلی دیر شود، شروع شود.
در مناطق ساحلی سیل های جزر و مدی که اصطلاحاً “سیل های مزاحم”(nuisance floods) نیز نامیده می شوند، هنگامی اتفاق می افتند که مد تقریباً ۲ فوت(۰.۶ متر) بیشتر از متوسط ​​روزانه شود که در نهایت منجر به جاری شدن سیل در خیابان ها می شود. البته این سیلاب ها نسبت به حوادث فاجعه باری که ما به طور معمول با رویدادهای مهم آب و هوایی مرتبط می دانیم و تجربه می نماییم، چندان جدی نیستند، اما هنوز هم تأثیر مهمی بر جامعه دارند و منجر به تعطیلی مشاغل، آبگرفتگی خیابان ها و خراب شدن خانه ها می شوند.
در سال ۲۰۱۹ بیش از ۶۰۰ مورد از این طغیان ها در ایالات متحده رخ داده است، اما یک مطالعه جدید از ناسا نشان میدهد که سیل های مزاحم احتمالاً تا دهه ۲۰۳۰ بطور فزایندهای رشد خواهند کرد و اغلب خط ساحلی ایالات متحده را درگیر می کنند و تعداد آنها را برای یک دهه یا بیشتر، در هر سال چهار برابر می کنند.
پژوهشگران این مطالعه هشدار می دهند که طولانی تر شدن سیل های ساحلی سبب ایجاد اختلالات جدی در زندگی و معیشت مردم می شود، به ویژه اگر جوامع بلافاصله برنامه ریزی را برای مواجهه با این امر شروع نکنند.
“فیل تامپسون” استادیار دانشگاه “هاوایی” اظهار داشت: این اثر انباشته شده در طول زمان است که تأثیر خواهد گذاشت. اگر ماهیانه ۱۰ یا ۱۵ بار این طغیان رخ دهد، مشاغل نمی توانند کار خودرا ادامه دهند. بدین ترتیب مردم شغل خودرا از دست می دهند.
وی ادامه داد: با این روند، مسیل ها به یک موضوع بهداشت عمومی تبدیل می شوند. افزایش سطح دریا ناشی از تغییرات آب و هوایی جهانی، ذوب شدن یخ های قطبی با سرعت بیش از پیش و حجم عظیم آبی که ناشی از آن به اقیانوس ها می ریزد، همگی مزید بر علت هستند. از سال ۱۸۸۰ بطور متوسط ​​سطح دریاها ۲۱ تا ۲۴ سانتی متر بالا رفته است و تقریباً یک سوم این افزایش تنها در ۲۵ سال قبل اتفاق افتاده است. اگر این روند ادامه یابد، سطح دریا تا سال ۲۱۰۰ می تواند ۰.۳ تا ۲.۵ متر بالاتر از حدی که در سال ۲۰۰۰ بود، افزایش یابد.
وی افزود: البته این روند تا حدی می تواند تغییر کند و بستگی به این دارد که انسان در آینده نزدیک میزان انتشار گازهای گلخانه ای را به اندازه کافی کم کند.
با این وجود، ماه نیز می تواند نقشی حیاتی در تشدید طغیان ها در دهه ۲۰۳۰ داشته باشد. زمانی که یک تغییر کوچک در مدار آن که به سبب تغییر موقعیت نسبی آن نسبت به زمین هر ۱۸.۶ سال رخ می دهد، می تواند جزر و مد را تغییر داده و آب را به میزان بیشتری پایین یا بالا ببرد.
ما هم اکنون در چرخه تقویت جزر و مد ماه قرار داریم و چرخه بعدی در اواسط دهه ۲۰۳۰ اتفاق می افتد، زمانی که سطح دریا در جهان به اندازه کافی بالا رفته است تا این جزر و مدهای تقویت شده بتوانند سیلاب های فاجعه باری در کل خط ساحلی آمریکا ایجاد کنند.
نویسندگان این تحقیق می گویند تنها طی ۱۴ سال آینده، سیلاب های جزر و مدی از یک مسئله منطقه ای به یک مسئله ملی با درگیر شدن اغلب مناطق ساحلی ایالات متحده تبدیل خواهد شد.
در کل، این یک موضوع ترسناک است، اما توجه به این نکته مهمست که هنوز وقت هست تا خسارات ناشی از این طغیان های بالقوه به حداقل برسد. اقدامات شاید برای جلوگیری از طغیان آب بطور کامل کافی نباشد، اما برنامه ریزی برای آن، از نظر مالی از نظر زیرساخت ها، بهینه سازی محل زندگی در آن مناطق و تجهیز سیستم های پشتیبانی اجتماعی بسیار مهمست و با گذشت بیش از یک دهه می توان به اندازه کافی آماده شد.

منبع: