واكسن آنفلوانزا سلاحی در مقابل برخی عوارض كووید-۱۹

روش سئو: تحقیقات جدیدی که امسال در کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماریهای عفونی اروپا(ECCMID) بصورت آنلاین ارائه شد نشان میدهد که واکسن آنفلوانزا ممکنست بتواند از افراد در مقابل تعدادی از عوارض کووید-۱۹ محافظت کند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از یورک آلرت، بررسی داده های مربوط به بیماران در سراسر جهان نشان میدهد که تزریق سالانه ی واکسن آنفلوانزا، خطر سکته مغزی، سپسیس و ترومبوز سیاهرگی عمقی ناشی از ویروس کووید-۱۹ را می کاهد.
بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که واکسن آنفلوانزا زده بودند کمتر به اورژانس مراجعه کردند و در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.
به رغم افزایش بیش از پیش تولیدات واکسن بنظر می رسد تعدادی از کشورها موفق به واکسینه کردن بخش بزرگی از جمعیت خود تا سال ۲۰۲۳ نشوند.
بتازگی چندین مطالعه نشان داده که واکسن آنفلوانزا ممکنست بتواند از افراد در مقابل کووید-۱۹ محافظت کند و سلاحی باارزش برای مبارزه با همه گیری باشد.
خانم سوزان تقیوف(Susan Taghioff) از دانشکده پزشکی میامی میلر(Miami Miller) در ایالات متحده آمریکا و همکارانش داده های مربوط به ده ها هزار بیمار در سراسر جهان را مورد بررسی قرار دادند.
در مطالعه ای بزرگ تر داده های مربوط به ۷۰ میلیون بیمار را برای تشخیص دو گروه ۳۷ هزار و ۳۷۷ نفری بررسی کردند.
هردوی این گروهها از نظر عواملی که بر روی شدت کووید-۱۹ اثر می گذارد مانند سن، جنسیت، قومیت، سیگار کشیدن و مشکلات سلامتی مانند دیابت، چاقی و بیماری انسداد مزمن ریوی با یکدیگر منطبق شدند.
اعضای گروه اول بین دو هفته تا شش ماه قبل از آن که ابتلای آنها به کووید-۱۹ تشخیص داده شود، واکسن آنفلوانزا دریافت کرده بودند و گروه دوم نیز واکسنی دریافت نکردند. در این آزمایش بیمارانی از آمریکا، آلمان، ایتالیا و سنگاپور مورد بررسی قرار گرفتند.
بروز ۱۵ مشکل نامطلوب در بیماران طی ۱۲۰ روز بعد از مبتلاشدن به کووید-۱۹ در هر دو گروه مورد بررسی قرار گرفت. همچون این موارد می توان به سکته مغزی، ترومبوز سیاهرگی عمقی، آمبولی ریوی، نارسایی حاد تنفسی، بی اشتهایی، حمله قلبی، درد مفاصل، نارسایی کلیوی، ذات الریه و بستری شدن دربیمارستان و فوت کردن اشاره نمود.
سپس بروز این موارد در دو گروه با یکدیگر مقایسه شد.
بررسی ها نشان داد که افرادی که واکسن آنفلوانزا دریافت نکرده بودند بطور قابل توجهی(بیش از ۲۰ درصد) در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.
این افراد تا ۵۸ درصد بیشتر به اورژانس مراجعه کردند و گرفتار سکته مغزی شدند. همین طور تا ۴۰ درصد بیشتر گرفتار ترومبوز سیاهرگی عمقی شدند.
هنوز مشخص نیست که چگونه واکسن آنفلوانزا در مقابل کووید-۱۹ محافظت به وجود می آورد اما بر طبق نظریه ها این واکسن سیستم ایمنی ذاتی را تقویت می کند.
نویسندگان این مطالعه می گویند که نتایج تحقیقات آنها نشان میدهد که واکسن آنفلوانزا از مبتلاشدن به نوع شدید کووید-۱۹ جلوگیری می کند اما تحقیقات بیشتری برای اثبات این مساله و درک ارتباط میان این واکسن و کووید-۱۹ باید صورت گیرد. در آینده واکسن آنفلوانزا می تواند به کمک کشورهایی بیاید که گرفتار کمبود واکسن کووید-۱۹ هستند.
خانم تقیوف می گوید: استفاده از واکسن آنفلوانزا می تواند به نفع دسته ای از افراد باشد که به سبب جدید بودن واکسن کووید-۱۹ در دریافت آن مردد هستند.
با این وجود واکسن آنفلوانزا نمی تواند جایگزین واکسن کووید-۱۹ باشد و ما همه را به دریافت واکسن کووید-۱۹ تشویق می نماییم.
صرف نظر از اثر واکسن آنفلوانزا بر روی کووید-۱۹، دریافت این واکسن به حفظ منابع بهداشت جهانی کمک می نماید و از افزایش موارد مبتلاشدن به آنفلوانزا کاهش می دهد و این دلیلی کافی برای بهبود واکسیناسیون آنفلوانزا است.

منبع: