ارسال پرتابه ای برای شلیك مستقیم به پهپادها! بعلاوه فیلم

وزارت دفاع آمریکا مبادرت به ساخت پرتابه ای برای مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین یا همان پهپادها کرده است که می تواند به هوا پرواز کرده و به پهپادها شلیک کند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، “آژانس پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا(دارپا-DARPA) سیستم جدیدی ساخته است که قادر به پرتاب یک وسیله پرنده برای هدف قرار دادن پهپادها در هوا است.
این سیستم برای پرتاب در مناطق شهری ساخته شده است تا مردم و زیرساخت ها را هرچه بیشتر تا حد ممکن ایمن نگه دارد.
این سیستم دفاعی جدید حاصل یک پروژه چهار ساله معروف به ” نیروی محافظت متحرک”(MFP) برای مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپادهای غیرمجاز در مناطق شهری است.
این سامانه هوایی تهاجمی بدون سرنشین(C-UAS) با به پرواز درآوردن پرتابه هایی مشابه با پهپادها، پهپادهای دشمن را با شلیک مستقیم سرنگون می کند. هدف از استفاده از این پرتابه ها محافظت از مناطق پرجمعیت بدون صدمه های جانبی است.
در نهایت، امید این است که بیشترین صدمه محدود به سقوط پهپاد دشمن روی زمین باشد.
اما این سیستم دفاعی چگونه کار می کند؟ فناوری “دارپا” از یک رادار باند ایکس ساخته شده است که به صورت خودکار، تهدیدات هواپیماهای بدون سرنشین را حس و شناسایی می کند. سپس این سیستم به لطف یک موتور تصمیم گیر خودکار متصل به یک سیستم کنترل و فرمان، اهداف حمله را با رهگیرها و پرتابه ها هماهنگ می کند. سپس این پرتابه های بدون سرنشین به پرواز درمی آیند و پهپاد مهاجم را در هوا مورد برخورد قرار می دهند و سرنگون می کنند.
پرتابه مذکور، جریان های قوی را به سمت پهپاد دشمن شلیک می کند که در نهایت منجر به اختلال و از کار افتادن پروانه های آن و در نهایت سقوط آن می شود. این کار به نظر ساده می رسد، اما کار زیادی برای تهیه یک چاره یکپارچه متشکل از حسگرها و خودکار بودن انجام گرفته است تا این سیستم از قدرت بیشتری نسبت به سیستم های فعلی برخوردار باشد.
“گرگوری آویکولا” مدیر برنامه “MFP” در دفتر فناوری تاکتیکی دارپا اظهار داشت: از آنجائیکه ما روی حفاظت از امکانات متحرک متمرکز بودیم، این برنامه بر چاره هایی بهینه از نظر اندازه، وزن و قدرت تاکید داشت. این سیستم همینطور به ما امکان می دهد سیستم های مقرون به صرفه تر و اپراتورهای انسانی کمتری داشته باشیم.
در ویدیوی آزمایشی این سیستم که اخیرا انتشار یافته است، شاهد نحوه کار این سیستم و شلیک و سرنگونی یک پهپاد هستیم.
به صورت کل اقدامات و سیستم های مقابله با حملات هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها درحال پیشرفت هستند و همانطور که در سیستمی معروف به “THOR” مشاهده می شود، اغلب از پرتوهای لیزر یا پرتاب تور و یا شلیک گلوله برای ساقط کردن پهپادهای مهاجم استفاده می شود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: