ابداع روشی جدید برای كاهش رشد باكتری ها

به گزارش روش سئو محققان دانشگاه ˮموناشˮ استرالیا در مطالعه اخیرشان روشی را برای ایجاد سطوح مهندسی سه بعدی که رشد باکتری ها را می کاهد، ابداع نموده اند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، رویکرد آنها می تواند به کاهش میزان بروز عفونت های بیمارستانی مانند عفونت های دستگاه ادراری در بیماران دارای سوند ادراری منجر شود.
تقریباً ۲۰ درصد بیماران در حین بستری شدن به سوند ادراری مجهز هستند و این به آن معنا است که تعداد زیادی از افراد از عفونت ادراری رنج می برند. درمان چنین عفونت هایی امکان دارد دشوار باشد بخصوص اگر باکتری دارای مقاومت به آنتی بیوتیک باشد. مساله دیگر تشکیل زیست لایه است که طی آن باکتری ها یک لایه لزج ضخیم را می سازند که آنتی بیوتیک ها و سیستم ایمنی بدن نمی توانند به آن نفوذ کنند.
محققان در این مطالعه بررسی کردند که آیا می توانند از راه تکنیک های مهندسی سه بعدی رشد میکروبی را در سطوح کاهش دهند یا خیر. آنها امیدوار بودند که بتوانند ماده ای را جهت استفاده در کاتترها/سوند و سایر سطوح پرخطر طراحی نمایند که به کاهش احتمال مبتلا شدن بیماران به عفونت بیمارستانی منجر شود. محققان کشف کردند که باکتری ها تمایل به لبه ها و گوشه های تیز دارند چون که این امر به آنها اجازه می دهد پنهان شوند و در آنجا باقی بمانند.
“سارا قوامیان”(Sara Ghavamian) محقق این مطالعه اظهار داشت: بعنوان مثال با استفاده از اشریشیا کلی سلول های باکتریایی را پیدا کردیم که روی سطوح تشکیل و بیشتر در گوشه های تیز ایجاد می شوند. با از بین بردن این خصوصیت ها، باکتری ها دیگر نمی توانند به صورت موثر در سطوح رشد کنند. کنترل عفونت از راه تغییر فیزیکی این سطوح به جای استفاده سنتی از عوامل شیمیایی، نه تنها یک روش با دوام تر بلکه یک استراتژی موثرتر برای مبارزه با مقاومت ضد میکروبی است.
محققان امیدوارند که این روش به ایجاد سطوح های پیشرفته که سبب کاهش رشد باکتری می شوند، منجر شود.