با بهره گیری از هوش مصنوعی؛ افتتاح سامانه پیشبینی زمانی و مكانی میزان انتشار كرونا

سامانه پیشبینی زمانی و مکانی میزان انتشار کرونا با استفاده از هوش مصنوعی در استان تهران افتتاح شد.

به گزارش روش سئو به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، این سامانه با حضور دکتر زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا شهر تهران و معاونان دانشگاه های علوم پزشکی تهران و البرز در مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ICT به بهره برداری رسید.
وحید یزدانیان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم ضمن اشاره به کاربردهای هوش مصنوعی اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته جهان از هوش مصنوعی برای کاربردهای متنوع و بخصوص پیشبینی میزان شیوع استفاده می نمایند و الان هم در داخل کشور، با استفاده از تجارب جهانی و هم بومی سازی الگوها، این سامانه توسعه یافته که می تواند سرعت تحلیل داده ها را افزایش داده و بر مبنای استفاده از اطلاعات ناشناس و جمع آوری شده در سطح استان تهران، کمک بسیار خوبی برای کنترل کرونا باشد.
وی ضمن اشاره به مراحل تکمیلی ابر کامپیوتر سیمرغ افزود: با راه اندازی ابر کامپیوتر سیمرغ سرعت تحلیل داده ها بسیار سریع تر خواهد شد و این ابر کامپیوتر هم در خدمت هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت.
در این مراسم دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اظهار داشت: این تعاملات سبب می شود دانش همکاران ما با مفاهیم مدیریتی این بیماری در استان تهران افزوده شده و با استفاده از اطلاعات این داشبوردها بتوانند مداخلات موثرتری در بهداشت و درمان با هدف افزایش مراقبت از بیماران، داشته باشند.
وی تصریح کرد: علاوه بر برنامه هایی که تاکنون انجام شده و ما را به سمت یک مدل بومی در استان تهران نزدیک کرده است، این مدل، زمانی عملکردی است که ما در حوزه بهداشت آثار عملکردی آنرا ببینیم. ما در شهر تهران ۱۷۴ و در استان تهران ۴۲۰ محله داریم و با وجود جمعیت نامتوازن، نوع ارتباطات میان مردم، حجم بالای تردد و … مشکلات زیادی برای تصمیم گیری محدودیتی پیدا می نماییم. بنابراین ما برای اعمال محدودیت ها احتیاج به مدل جغرافیایی داریم تا اقدامات اثربخشی بیشتری داشته باشند. با داشتن اطلاعات مناسب می توانیم برای هفته های آتی پیشبینی های لازم و اقدامات متناسب با آنرا داشته باشیم.
زالی اظهار داشت: مبحث داشبورد مدیریتی بسیار مهم می باشد و با یک سطح دسترسی منطقی برای مدیران تصمیم گیرنده بسیار مناسب می باشد تا در هر لحظه بتوانند موقعیت را دیده و تصمیم گیری کنند.
وی در مورد تاثیر فناوری های نوین در دوران شیوه این ویروس اظهار داشت: در این دوران می بینیم کشورهایی همچون سنگاپور و کره جنوبی که از تکنولوژی های روز استفاده می نمایند در کنترل بیماری بسیار موفق بوده اند.
علی اصغر انصاری رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در اینباره اظهار داشت: اساسا اگر منابع اطلاعاتی بیشتری در بخش های دیگری وجود داشته باشند ما پیگیری خواهیم کرد و از آنها هم برای استخراج مدل استفاده خواهیم کرد. با پشتیبانی دکتر زالی و همکاری دانشگاه ها ما کار بسیار بزرگی انجام داده ایم. بار علمی کاری که انجام می دهیم بسیار زیاد است و این کار دنباله دار خواهد بود.

منبع: