انتقال صفات پدر به فرزند بدون دخالت دی ان ای

به گزارش روش سئو مطالعه ی نحوه ی وراثت در پستانداران نشان داده است که بعضی از اثرات محیطی مانند رژیم غذایی، وزن و استرس از پدر به جنین منتقل می شود. اگرچه این موارد در توالی دی ان ای فرد کدگذاری نشده اند اما توسط اسپرم منتقل می شوند. حالا دانشمندان توضیحی برای علت رخ دادن این مورد دارند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، این مورد به اپی ژنتیک مربوط می شود. نوعی از مولکول ها به دی ان ای متصل می شوند و مانند دکمه ی خاموش-روشن عمل می کنند و بخش هایی از دی ان ای که باید مورد استفاده قرارگیرند را کنترل می کنند اما تا کنون ما نمی دانستیم که کدام یک از این مولکول ها خصوصیت هایی که در طول زندگی و تجارب پدر بوجود آمده را با خود حمل کرده و به وسیله ی اسپرم به رویان منتقل می کنند.
سارا کیمینز(Sarah Kimmins)، متخصص اپی ژنتیک در دانشگاه مک گیل(McGill) می گوید: نکته ی قابل توجه این مطالعه، کشف یک عامل غیر مبتنی بر دی ان ای است که به وسیله ی آن اسپرم شرایط محیطی پدر مانند رژیم غذایی را در خود حفظ نموده و به رویان منتقل می کند.
آریان لیزمر(Ariane Lismer)، متخصص اپی ژنتیک و همکارانش با استفاده از موش ها نشان دادند که رژیم غذایی با کمبود اسیدفولیک می تواند سبب تغییر مولکول های هیستون درون اسپرم شده و اثرات آن به رویان منتقل شود. هیستون ها، به صورت ساده، پروتئین هایی هستند که دی ان ای به دور آنها پیچ می خورد.
در پستانداران هنگامی که اسپرم ایجاد می شود بیشتر هیستون ها بیرون انداخته می شوند تا سلول کوچکتری ساخته شود اما درصد کمی از این هیستون ها باقی می مانند (۱ درصد در موش ها و ۱۵ درصد در انسان ها). این پروتئین های باقی مانده سبب فراهم شدن داربست سازی برای دی ان ای در قسمت هایی از اسپرم می شود که به تولید و عملکرد اسپرم، متابولیسم و ایجاد رویان اختصاص دارند و به مکانیسم های سلولی کمک می کنند تا از دستورالعمل های دی ان ای استفاده کنند.
اصلاح شیمیایی این هیستون ها که متداول ترین آن “متیلاسیون” است امکان خواندن دی ان ای را فراهم نموده و یا از آن جلوگیری می کند. خواندن دی ان ای سبب تولید محصولات پروئتینی می شود. رژیم غذایی نامناسب می تواند سبب تغییر وضعیت متیلاسیون این هیستون ها شود.
برای همین است که مصرف اسیدفولیک در دوران حاملگی سفارش می شود چونکه اسیدفولیک مادر به تثبیت متیلاسیون در دی ان ای کودک کمک می نماید.
دانشمندان با دادن رژیم غذایی حاوی فولیک اسید به موش های نر بعد از آن که از شیر گرفته شدند توانستند تغییرات حاصل در هیستون های اسپرم آنها و همینطور رویان های به وجود آمده را بررسی نمایند. تغییرات هیستون در رویان های در حال تشکیل هم وجود داشت.
لیزمر می گوید: تابحال هیچ کس نتوانسته بود نحوه ی انتقال شرایط محیطی به رویان از راه اسپرم را بفهمد.
این گروه همینطور متوجه شدند این تاثیرات می تواند سبب افزایش نقص های مادرزادی شود.
نکته ی جالب توجه این است که نقص های مادرزادی که در موش ها مشاهده شد مانند رشد ناکافی در هنگام تولد و ناهنجاری ستون فقرات در جمعیت های انسانی که گرفتار کمبود اسیدفولیک بودند هم وجود دارد.
دانشمندان امیدوارند با افزایش دانسته ها در مورد مکانیسم های در ارتباط با وراثت بتوان راه های جدیدی برای جلوگیری از این مشکلات و بیماری ها پیدا کرد اما تا آن زمان تحقیقات زیادی باید صورت گیرد.
این تحقیقات در مجله ی Developmental Cell انتشار یافته است.