نخستین مجوز پرواز برای یك خودروی پرنده صادر شد

روش سئو: نخستین خودروی پرنده جهان که هم قادر می باشد با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت در ارتفاع سه کیلومتری از سطح زمین پرواز کند و هم می توان آنرا در جاده و بزرگراه راند، از اداره هوانوردی فدرال آمریکا(FAA) مجوز گرفت.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، رویای رسیدن به خودرو های پرنده یک گام دیگر به واقعیت نزدیک شد، چونکه اداره هوانوردی فدرال آمریکا(FAA) به یک هوانورد هیبریدی که می تواند با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت در ارتفاع زیاد پرواز کند، مجوز داده است.
شرکت “ترافوجیا”(Terrafugia) گواهینامه پرواز خودروی پرنده خود موسوم به “ترافوجیا ترنزیشن”(Terrafugia Transition) را از FAA دریافت کرده است تا چراغ سبزی برای پرواز آن باشد.
یک نسخه با قابلیت پرواز از این خودروی پرنده هم اکنون در دسترس خلبانان و مدارس آموزش خلبانی است، بااینکه حدود یک سال دیگر طول می کشد تا جهت استفاده عمومی مجوز بگیرد، چونکه هنوز باید استانداردهای ایمنی را ستاندن کند.
راننده-خلبان های این خودروی پرنده می توانند در کمتر از یک دقیقه از حالت پرواز به حالت رانندگی دربیایند و این خودروی پرنده را در فرودگاه های کوچک یا بزرگراه ها فرود بیاورند.
شرکت سازنده امیدوار است که مجوز تولید این خودروی پرنده با ظرفیت دو سرنشین را برای سال ۲۰۲۲ دریافت کند.
گفتنی است که علاقه مندان به نشستن پشت این خودروی پرنده هم گواهینامه رانندگی و هم به گواهینامه خلبانی احتیاج دارند.
این شرکت چینی به شدت به تحویل این خودروی پرنده با بال های جمع شونده که هم می تواند در جاده ها رانده شود و هم در آسمان پرواز کند، خوشبین است.
ابتدا نوید داده شد که این خودروی پرنده در سال ۲۰۱۵ آماده خواهد شد اما سپس تا ۲۰۱۸ و بعد تا ۲۰۱۹ به تعویق افتاد و الان اعلام شده است که برای سال ۲۰۲۲ آماده فروش خواهد بود.
“کوین کولبرن” مدیر “ترافوجیا” کوشش های طاقت فرسای تیمش را طی این یک سال شیوع بیماری کووید-۱۹ ستود.
وی اظهار داشت: تیم ما متمرکز باقی ماند، سیستم کیفی ما را بهبود بخشید، جنبه های مهم طراحی را تکمیل کرد، خودروی پرنده را ساخت، ۸۰ روز آزمایش پرواز را انجام داد، ۱۵۰ سند فنی تحویل داد و ممیزی FAA را با موفقیت پشت سر گذاشت.
این خودروی پرنده مجهز به یک موتور ۱۰۰ اسب بخاری با حداکثر سرعت پرواز ۱۶۰ کیلومتر در ساعت و برد حدود ۶۵۰ کیلومتر در هر پرواز در ارتفاع سه کیلومتری است.
موتور پروازی این خودروی پرنده را می توان با بنزین سوپر یا سوخت ۱۰۰LL هواپیما پر کرد، در صورتیکه موتور حالت رانندگی آن یک موتور هیبرید-الکتریکی است.
از خاصیت های دیگر آن می توان به ترمزهای دیسکی هیدرولیک در هر چهار چرخ، اتاق از جنس فیبر کربن سخت و یک چتر اشاره نمود.
وزن این وسیله نقلیه تقریباً ۵۹۰ کیلوگرم و طول بال آن حدود هشت متر است.
همانطور که گفته شد بال های این خودروی پرنده قابلیت جمع شدن دارند تا امکان رانندگی در جاده و نگهداری آسان در پارکینگ برای آن فراهم گردد.
این خودروی پرنده با نمونه های اولیه از خودرو های پرنده ای که توسط شرکت های “اوبر”، “کیتی هاوک”، “بی ام و” و دیگران تولید شده، متفاوت می باشد.
این خودروی پرنده در سال ۲۰۱۸ حدود ۴۰۰ هزار دلار قیمت گذاری شد.
شرکت “ترافوجیا” در حال تولید چندین مدل خودروی پرنده همچون یک مدل چهار نفره موسوم به “TF-X”، است که یک خودروی پرنده هیبرید-الکتریک با قابلیت برخاست و فرود عمودی است.
“TF-X” مقرر است نیمه خودران و دارای کنترل های کامپیوتری باشد.
سیستم خودران این مدل قادر خواهد بود بطور خودکار از ترافیک هوایی، شرایط هوایی بد و محدودیت فضای هوایی خودداری کند.
شرکت “ترافوجیا” در سال ۲۰۱۷ توسط شرکت چینی “جیلی”، شرکت مادر “ولوو” خریداری شد.

منبع: