عبور سیاركی با اندازه ۲ برابر برج خلیفه از كنار زمین

بگفته ناسا ماه آتی یک سیارک عظیم و خطرناک که اندازه آن دو برابر برج خلیفه (بلندترین ساختمان جهان) است، از کنار زمین عبور خواهدنمود.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک سیارک به عرض یک مایل که اندازه آن دو برابر بلندترین ساختمان جهان است در ماه مارس از کنار زمین عبور خواهدنمود. ناسا لقب “بالقوه خطرناک” را به این سیاره داده است.
این سیارک با نام “۲۳۱۹۳۷” یا “۲۰۰۱ FO۳۲” شناخته می شود و بعید بنظر می رسد که با زمین برخورد کند برای اینکه ۱.۲ میلیون مایل از این سیاره فاصله خواهد داشت که پنج برابر دورتر از فاصله ماه تا زمین است.
با این حال ناسا هر سنگ فضایی را که در فاصله ۹۳ میلیون مایلی از زمین قرار گیرد را جرم نزدیک به زمین می نامد. سیارک ۲۳۱۹۳۷ بزرگترین سنگ فضایی است که امسال به زمین نزدیک خواهد شد و در فاصله ۱.۷ کیلومتری اندازه آن بیش از دو برابر بلندترین ساختمان روی زمین یعنی برج خلیفه است. رصد این سیارک کمی بعد از غروب خورشید در ۲۱ مارس در بعضی مناطق بوسیله تلسکوپ دیافراگم ۸ اینچی (eight inch aperture telescope) ممکن خواهد بود.
این سیارک نخستین بار در سال ۲۰۰۱ توسط مجموعه ای از تلسکوپ ها در نیومکزیکو که قسمتی از برنامه تحقیق سیارک های نزدیک زمین لینکلن (LINEAR) هستند، شناسایی شد.
پروژه MIT (که بودجه آن توسط نیروی هوایی ایالات متحده و ناسا تامین می شود)، این سنگ فضایی را در ۲۳ مارس ۲۰۰۱ شناسایی کرد و از آن زمان این سیارک تحت نظر است.

با استفاده از این مشاهدات، ستاره شناسان مدار آنرا محاسبه کردند و دریافتند که چقدر به زمین نزدیک است و تعیین کردند که سرعت آن می تواند ۷۷ هزار مایل در ساعت باشد.
بنابر گزارش یک سایت اخبار فضایی، قطر ۲۰۰۱ FO۳۲ برمبنای روشنایی و نحوه بازتاب نور، احتمالاً بین ۰.۷۶۷ تا ۱.۷۱۴ کیلومتر است که این مساله موجب می شود از حدودا ۹۷درصد سیارک ها بزرگتر باشد اما در مقایسه با سیارک های بزرگ، کوچک است.
اگر یک تلسکوپ با دیافراگم حداقل هشت اینچ داشته باشید، ممکنست بتوانید هنگامیکه این سنگ فضایی در حال عبور ازکنار کره زمین است آنرا مشاهده کنید.
بر اساس گفته سایت “EarthSky.org”، این سیارک در قسمت پایینی آسمان جنوبی خواهد بود بدین سبب تشخیص و رصد آن از نیمکره شمالی ممکنست دشوار باشد. ناسا تمام سیارک های نزدیک زمین را بطور دقیق زیر نظر دارد تا بتواند احتمال نزدیک شدن هر کدام از آنها با زمین را تشخیص دهد.
طبق گفته ناسا، هم اکنون هیچ سیارکی وجود ندارد که حداقل تا قرن آینده برای زمین خطر جدی داشته باشد فقط یک سیارک وجود دارد که احتمال برخورد آن با زمین در سال ۲۱۸۵، ۰.۲ درصد است. در همین حال آژانس های فضایی در سراسر جهان در حال بررسی راهکارهای مهم برای انحراف مسیر حرکت این سیارک و جلوگیری از برخورد آن با زمین هستند. ناسا به فکر استفاده از جاذبه یک فضاپیمای در حال پرواز برای کشیدن سیارک به یک مسیر جدید است.