مصرف ویپ به تشكیل مه مغزی منجر می شود

روش سئو: پژوهشگران آمریکایی در دو بررسی جدید دریافتند که مصرف ویپ می تواند به تشکیل ˮمه مغزیˮ و مشکلات حافظه منجر شود.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، دو پژوهش که در “مرکز پزشکی دانشگاه روچستر” (URMC) انجام شده اند، ارتباط میان مصرف ویپ و تشکیل “مه مغزی” (mental fog) را نشان می دهند. یافته های پژوهش ها حاکی از این است که هم بزرگسالان و هم کودکانی که از ویپ استفاده می نمایند، نسبت به همسالان خود که ویپ مصرف نمی کنند، در تمرکز، یادآوری و تصمیم گیری مشکل دارند.
همین طور بنظر می رسد که اگر مصرف ویپ قبل از ۱۴ سالگی آغاز شود، احتمال تجربه کردن مه مغزی بالاتر می رود.
مه مغزی، شکلی از اختلال عملکردی مغز است که مشکلاتی مانند عدم تمرکز، مشکلات حافظه و یادگیری را پدید می آورد.
بااینکه پژوهش های دیگر، ارتباط میان مصرف ویپ و اختلال ذهنی را در حیوانات نشان داده اند اما پژوهشگران دانشگاه روچستر برای اولین بار، این ارتباط را در انسان ها نشان می دهند. این گروه پژوهشی به سرپرستی “دانگمی لی”(Dongmei Li)، استادیار پزشکی دانشگاه روچستر، داده های مورد نیاز را از دو پژوهش بزرگ ملی به دست آوردند.
لی اظهار داشت: پژوهش های ما، شواهد بسیاری را ارائه می کنند که نشان می دهند مصرف ویپ نمی تواند جایگزین ایمنی برای استعمال دخانیات باشد.
این پژوهش ها، پاسخ های بیش از ۱۸ هزار دانش آموز مقاطع راهنمایی و دبیرستان به یک نظرسنجی را مورد بررسی قرار دادند و در پژوهش دیگری، ۸۸۶ هزار پاسخ به سیستم نظارت بر عوامل خطر رفتاری را تحلیل کردند. هر دو نظرسنجی، سوالات مشابهی را در مورد عادت های سیگار کشیدن و مصرف ویپ و همین طور مشکلات مربوط به حافظه، توجه و عملکرد ذهنی را مطرح می کنند.
هر دو بررسی نشان می دهند افرادی که سیگار می کشند و ویپ مصرف می کنند، صرف نظر از سن، بیشتر احتمال دارد که با مشکل عملکرد ذهنی درگیر شوند. افرادی که فقط سیگار می کشند و یا فقط ویپ مصرف می کنند، مه مغزی را با سرعت مشابه تجربه می کنند که به صورت قابل توجهی بیشتر از افرادی است که تجربه مصرف آنها را ندارند.
بررسی افراد جوان تر نشان داد دانش آموزانی که مصرف ویپ را زودهنگام و هشت تا ۱۳ سالگی آغاز می کنند، بیش از افرادی که مصرف را از ۱۴ سالگی به بالا آغاز نموده اند، در تمرکز، یادآوری و تصمیم گیری مشکل دارند.
لی افزود: این مساله باتوجه به افزایش اخیر مصرف ویپ در نوجوانان، بسیار نگران کننده است و نشان میدهد که ما باید زودتر برای پیشگیری مداخله نماییم. ممکنست آغاز برنامه های پیش گیری از دوره راهنمایی و دبیرستان، بیش از حد دیر باشد.
نوجوانی، دوره مهمی برای رشد مغز و به ویژه، عملکرد مغز در مرتبه بالاتر محسوب می شود. این مساله بدین معناست که ممکنست نوجوانان نسبت به تغییرات مغزی ناشی از نیکوتین، بیشتر مستعد باشند. بااینکه سیگارهای الکترونیکی فاقد خیلی از ترکیبات خطرناک موجود در سیگارهای تنباکو هستند اما به همان میزان و یا حتی بیشتر، نیکوتین دارند.
بااینکه این دو بررسی، به وضوح ارتباط میان مصرف ویپ و عملکرد ذهنی را نشان می دهند اما علت آن معین نیست.
بگفته لی و گروهش، باید پژوهش های بیشتری انجام شوند تا علت و اثر مصرف ویپ بر تشکیل مه مغزی را مشخص کنند.
این دو پژوهش، در مجلات “Tobacco Induced Diseases” و “Plos One” به چاپ رسید.

منبع: