تشخیص غیرتهاجمی كووید-۱۹ با كمك یك پلت فرم موبایلی مبتنی بر بزاق دهان

پژوهشگران آمریکایی، پلت فرم جدیدی ابداع نموده اند که می تواند بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را به صورت غیرتهاجمی و تنها با بررسی بزاق دهان آنها شناسایی کند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از مجله ساینس، پژوهشگران آمریکایی، یک پلت فرم قابل حمل مبتنی بر بزاق دهان طراحی نموده اند که نتایج آن طی ۱۵ دقیقه آماده می شود و تلفن همراه قادر به خواندن آنست. این پلت فرم می تواند نیاز به بررسی های تهاجمی آزمایشگاهی را برطرف کند.
پژوهشگران این روش را روی ۱۲ فرد مبتلا به کووید-۱۹ و شش فرد سالم آزمایش کردند. آنها در پژوهش خود نشان دادند این روش که یک ابزار بازخوانی میکروسکوپ فلوئورسانس را با یک تلفن همراه هوشمند ادغام می کند تا بار ویروسی را تشخیص دهد، به اندازه روش “واکنش زنجیره ای پلیمراز”(RT-qPCR) موثر است.
پژوهشگران در مقاله این پژوهش نوشتند: ما باور داریم که این پلت فرم تلفن همراه می تواند به سرعت به بررسی کووید-۱۹ بپردازد و ردیابی تماس یافتن را سریع تر انجام دهد تا مهار بیماری و کوشش برای کنترل آن بهبود یابد.
بیشتر آزمایش های کووید-۱۹ هم اکنون، با گذاشتن سواب در قسمت فوقانی گلو و پشت بینی انجام می شوند. این روند ناخوشایندی است که به افراد حرفه ای در حوزه پزشکی نیاز دارد تا بتوانند نمونه ها را گردآوری کنند. با این وجود، بررسی های اخیر نشان داده اند که ممکنست کروناویروس طی عفونت ابتدایی، در حلق و بزاق دهان نیز وجود داشته باشد. بدین ترتیب، آزمایش های مبتنی بر بزاق دهان نیز می توانند امکان انجام دادن یک بررسی قابل اطمینان اما ساده تر و ایمن تر را فراهم آورند.
پژوهشگران برای ابداع پلتفرمی که به شکل گسترده برای آزمایش بزاق دهان مورد استفاده قرار بگیرد، اولین نمونه از یک تراشه را ابداع کردند که آنزیم “Cas12a” را به کار می گیرد تا سیگنال آران ای مورد نظر را در نمونه بزاق تقویت کند. آنها تراشه را با ابزار بازخوانی میکروسکوپ فلوئورسانس مبتنی بر تلفن همراه هوشمند ادغام کردند تا به ثبت و تحلیل تصاویر بپردازد و وجود بیش از حد ویروس را تشخیص دهد.
پژوهشگران، این روش را روی ۱۲ فرد بیمار و شش فرد سالم آزمایش کردند و دریافتند که این روش می تواند افراد دارای ویروس و بدون آنرا با موفقیت تفکیک کند. آنها علاوه بر این بررسی ها، نمونه سواب بینی و بزاق پستانداران غیر انسان را نیز پیش و بعد از عفونت ارزیابی کردند.
پژوهشگران طی این آزمایش ها، میزان بیشتری از آران ای کروناویروس را در سواب بزاق یافتند و نشان دادند که بزاق می تواند وسیله ای قوی برای تشخیص بعد از عفونت باشد.
این گروه پژوهشی امیدوارند که در آینده بتوانند نسخه ای از این تراشه را عرضه کنند که حاوی نمونه های از پیش بارگیری شده باشد و همین طور یک اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند که داده ها را به صورت بی سیم حفظ و بررسی کند تا امکان پشتیبانی از کوشش های حوزه پزشکی ازراه دور فراهم گردد.

منبع: