كشف شواهد بیشتری از ارتباط میان افسردگی و سكته مغزی

روش سئو: پژوهشگران ˮدانشگاه آلاباما در برمینگهامˮ(University of Alabama at Birmingham) آمریكا در مطالعه اخیرشان از ارتباط میان افسردگی و سكته مغزی آگاهی داده اند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، چندین سال است که پژوهشگران ارتباط مداوم بین علائم افسردگی و افزایش ریسک سکته مغزی را تشخیص داده اند. حال یک مطالعه جدید شواهد بیشتری از این رابطه عرضه کرده است و طی آن پژوهشگران به بررسی این مساله پرداخته اند که آیا عوامل نژادی نیز در این رابطه نقش دارند یا خیر.
درک ارتباط بین افسردگی و خطر سکته مغزی برای پژوهشگران چالش برانگیز بوده است. افسردگی می تواند سبب ایجاد رفتارهای ناسالم در فرد شود که خطر مبتلاشدن به بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون بالا را بیشتر می کند که این موارد نیز مطمئنا خطر سکته را در فرد افزایش خواهند داد.
یک مطالعه فراتحلیل در سال ۲۰۱۲ نشان داد که تأثیر افسردگی بر خطر سکته مغزی احتمالاً مستقل از سایر عوامل خطرناک همچون فشار خون بالا و دیابت است اما یک بازنگری منظم و متمرکزتر در سال ۲۰۱۴ این ایده را تأیید کرد که افسردگی فارغ از هرگونه بیماری مغزی عروقی و قلبی عروقی می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد.
البته شواهد دیگری از نوعی رابطه نوروفیزیولوژیک بین افسردگی و سکته مغزی در شرایطی به نام “افسردگی بعد از سکته” دیده می شود. از هر سه بیمار مبتلا به سکته مغزی یک نفر دارای علایم افسردگی بعد از سکته مغزی است که این وضعیت نیز می تواند خطر مرگ بعد از سکته را تا ۱۰ برابر افزایش دهد.
“ویرجینیا هوارد”(Virginia Howard) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی از عوامل خطرناکی هستند که سبب سکته مغزی می شوند اما ما طی این مطالعه آغاز به درک این مساله کردیم که عوامل خطرناک دیگری نیز سبب سکته می شود و علایم افسردگی یکی از آنهاست.
نتایج این تحقیق جدید حاصل یک مطالعه طولی به نام “دلایل تفاوت جغرافیایی و نژادی در سکته مغزی”(REGARDS)است که از سال ۲۰۰۳ شروع شده است. یکی از اهداف این پروژه این بود که درک نماییم آیا افسردگی در سکته حاد مغزی نقش دارد یا خیر.
در مطالعه جدید پژوهشگران علایم افسردگی تقریباً ۲۵ هزار فرد را با بهره گیری از مقیاس معروف به” CES-D-۴ “اندازه گیری کردند. در این روش به افسردگی افراد نمره ای بین صفر تا ۱۲ داده می شود. نمرات بالای چهار بطور کلی افرادی هستند که علایم افسردگی دارند. گرچه پژوهشگران طی این مطالعه اظهار کرده اند افسردگی با خطر سکته مغزی مرتبط می باشد اما گفتند هیچ تفاوتی در ارتباط میان افسردگی و خطر سکته مغزی بین گروه های نژادی مختلف مشاهده نکرده اند و این نشان میدهد که علایم افسردگی می تواند یک فاکتور خطرناک مستقل از نژاد برای سکته مغزی در میان نژادهای مختلف باشد.
هوارد اظهار داشت: مدلول همه این ها این است که پزشکان باید افسردگی را بعنوان یک عامل خطرناک قابل توجه در سکته مغزی تشخیص دهند و ارزیابی های مربوط به افسردگی در ارتباط با خطر سکته مغزی باید در غربالگری های معمول سلامت بیمار در نظر گرفته شود. سوالات استاندارد پرسیده شده در ملاقات معمول پزشک و بیمار باید شامل سوالاتی در مورد علایم افسردگی باشد. پزشکان در بخش مراقبت های اولیه، طب داخلی و پیرپزشکی باید در مورد علایم افسردگی از بیماران خود سال کنند.
یافته های این مطالعه در مجله “Neurology” منتشر گردید.

منبع: