ساخت باتری های لیتیوم یونی ضد حریق كه ۸۰ درصد سبك تر هستند

روش سئو: پژوهشگران دانشگاه ˮاستنفوردˮ موفق به ساخت باتری های لیتیوم-یونی ضد حریق جدیدی شده اند كه ۸۰ درصد سبك تر از نمونه های رایج هستند و بین ۱۶ تا ۲۶ درصد ظرفیت بیشتری هم دارند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران دانشگاه “استنفورد” و دپارتمان انرژی آزمایشگاه ملی شتاب دهنده “SLAC”، برای تولید جمع آورنده ها یا کلکتورهای(collector) باتریها که ۸۰ درصد وزن کمتری از باتری های کنونی دارند و ضد حریق هم هستند، متحد شده اند.
باتری های لیتیوم-یون از یک آند، یک کاتد، یک جدا کننده، الکترولیت و دو کلکتور(یک مثبت و یک منفی) است.
“یی کوی” استاد SLAC و استنفورد و محقق موسسه مواد و انرژی استنفورد اظهار داشت: کلکتورهای فعلی همیشه بعنوان عامل سنگینی باتری ها در نظر گرفته شده است و تا حالا از آن برای افزایش عملکرد باتری استفاده موفقیت آمیز نشده است. اما در مطالعه ما، سبکتر کردن ۸۰ درصدی این کلکتورها موجب افزایش تراکم انرژی باتری های لیتیوم-یون به میزان ۱۶ تا ۲۶ درصد شد. به این معنا که آنها می توانند انرژی بیشتری را در یک وزن مشخص ذخیره کنند. این موفقیت در مقایسه با افزایش متوسط ۳ درصدی سالیانه در سال های اخیر یک جهش بزرگ است.
دانشمندان امیدوارند این تکنولوژی جدید دامنه رانندگی وسایل نقلیه الکتریکی را افزایش داده و احتمال آتش گرفتن لپ تاپ ها، تلفن های همراه و سایر وسایل الکترونیکی را کم کند.
این پیشرفت همین طور می تواند تأثیر زیادی در بازیافت باتری ها داشته باشد. از آنجائیکه این باتری ها بسیار سبک تر خواهند بود، حمل و نقل مواد بازیافتی هزینه کمتری خواهد داشت.
این نخستین باری نیست که پژوهشگران می کوشند باتری ها را سبک تر و مقاوم در مقابل آتش کنند. پژوهشگران تکنیک های مختلفی را در این راستا امتحان کرده اند و همگی موفق نبوده اند.
تیم تحقیقاتی این مطالعه با ساخت و آزمایش کلکتورها بر پایه یک پلیمر سبک به نام “پلی ایمید”(polyimide) که در مقابل آتش مقاوم است و در مقاومت در مقابل دمای بالای ناشی از شارژ سریع باتری کاملاً ماهر است، این مشکل را حل کردند. آنها سپس یک ماده بازدارنده آتش موسوم به “تری فنیل فسفات” و یک لایه فوق العاده نازک از مس را برای محافظت از این پلیمر اضافه کردند.
پژوهشگران این باتری های جدید را در معرض شعله آزمایش و مشاهده نمودند که این باتری ها در عرض چندین ثانیه قرار گرفتن در معرض آتش مستقیم، آتش نمی گیرند که موفقیت شایان توجهی است.

منبع: