برنده نوبل شیمی ۲۰۲۰: احتمال می دادم روزی نامم میان برندگان نوبل باشد

روش سئو احتمال می دادم روزی نامم میان برندگان نوبل باشد
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از نوبل پرایز، “آدام اسمیت”(Adam Smit) از سایت “نوبل پرایز”(nobelprize)، مصاحبه ای را با “امانوئل شارپنتیر” از برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰ انجام داد. شارپنتیر طی این مصاحبه درباره نگرش خود درباره علم صحبت کرد.
اسمیت: آدام اسمیت هستم، از نوبل پرایز تماس می گیرم. با امانوئل شارپنتیر صحبت می کنم؟
شارپنتیر: بله بفرمایید.
اسمیت: تبریک می گویم می توانید به ما بگویید چگونه خبر را شنیدید؟
شارپنتیر: “گوران هانسون” دبیر کل آکادمی نوبل ساعت ۱۰: ۵۹ با من تماس گرفت.
اسمیت: ساعت را چه دقیق به یاد دارید. مدت ها است که در مورد برنده های جایزه حدس و گمان های زیادی زده می شود، آیا از برخی جهات انتظار تماس را داشتید؟
شارپنتیر: من مطمئن بودم که یک روز بطور قطع به مطالعاتی مربوط به مبحث کریسپر جایزه اعطا می شود و احتمال می دادم اگر این اتفاق رخ دهد، به احتمال زیاد نام من خواهد بود؛ اما باید بگویم وقتی او تماس گرفت، من واقعا باور نمی کردم، من هنوز هم احساساتی هستم. من از تمام همکارانم به خصوص کرزیستوف چلینسکی که در این حوزه فعالیت می نمایند و در مطالعات من نقش بسزایی داشتند، قدردانی می کنم.
اسمیت: دیدن پیشرفت در این حوزه باید بسیار خارق العاده باشد؟
شارپنتیر: بله من فکر می کنم این بسیار منحصر به فرد است؛ چونکه وقتی پیشرفت کریسپر در زیست شناسی، درک سیستم کریسپر-کس در باکتری ها در سطح فیزیولوژیک و حتی بیشتر در سطح مکانیکی را می بینید، بسیار هیجان انگیز است. بعد از انتشار مقاله من و “جنیفر ای دودنا” (دیگر برنده نوبل شیمی امسال) این مورد بسیار واضحتر شد. (جایزه نوبل رشته شیمی در سال ۲۰۲۰ به صورت مشترک به “امانوئل شارپنتیر”و “جنیفر ای دودنا” برای توسعه روشی برای ویرایش ژنوم (قیچی ژنتیکی کریسپر/cas۹) تعلق گرفت). می دانید، من یک میکروب شناس هستم و همیشه به بیماری های عفونی علاقه مند بوده ام و حوزه تحقیقات من در سطح بنیادی به خوبی شناخته نشده است و ازاین رو خوب است که ببینید هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد.
اسمیت: شما و جنیفر ششمین و هفتمین برنده زن هستید. آیا فکر می کنید نکته خاصی در مورد این واقعیت وجود دارد که این یک جایزه زنانه است؟
شارپنتیر: اول از همه من یک دانشمند هستم، اما فکر می کنم این مهم است؛ چونکه ما می بینیم که بیشتر دختران و زنان جوان مطالعه درباره این علم را انتخاب می کنند، حداقل درباره رشته زیست شناسی اینگونه است و من فکر می کنم این یک پیام بسیار مثبت برای دختران و زنان جوانی است که وارد عرصه علم شده اند و می تواند امیدی برای آنها برای ادامه دادن باشد.
اسمیت: بله این بسیار مهم می باشد، پیشرفت از راه انجام کارهای محکم حاصل می شود، نظرتان درباره فناوری کریسپر کس-۹ چیست؟
شارپنتیر: اول از همه باید بگویم “کریسپر کس” کار علم ژنتیک را در تحقیق و توسعه بسیار تسهیل کرده است. اما بعنوان یک فناوری که می تواند با خیال راحت برای ویرایش خط زایای انسانی مورد استفاده قرار گیرد، فناوری مفیدی است و نباید این واقعیت را دست کم گرفت که “کریسپر کس ۹”، گرچه ابزاری اعجاب انگیز است، اما دستیابی به فناوری برای تغییر همزمان بیشتر از یک ژن بسیار دشوار است.
اسمیت: بله درست است، از گفتگو با شما بسیار خشنود شدم، امیدوارم که بتوانیم بزودی در مورد همه این موارد مهم بیشتر صحبت نماییم، باردیگر تبریک می گویم خداحافظ.
شارپنتیر: بسیار متشکرم خداحافظ.

منبع: