كلاغ ها درست مثل انسان ها فكر می كنند!

به گزارش روش سئو یك مطالعه جدید نشان داده است كه چگونه كلاغ ها و زاغ ها دارای هوش بیشتری از آنچه ما تصور می كردیم، هستند و همانند ما انسان ها فكر و مسائل را حل می كنند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، کلاغ ها حیوان های شومی انگاشته می شوند و اگر این واقعیت را اضافه نماییم که کلاغان یا کلاغیان شامل همه انواع کلاغ ها، زاغ ها، زاغی ها، غراب ها و جیجاق ها می توانند مانند انسان و بعضی از انسان های اولیه فکر کنند، حتی ترسناک تر هم به نظر می رسند.
کلاغیان یا کلاغان(Corvidae) نام خانواده ای از پرندگان گنجشک سان آوازخوان است. این خانواده شامل انواع کلاغ، زاغ، زاغی، غراب و جیجاق می شود.
یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه “توبینگن” آلمان انجام شده است، نشان داد که چگونه این پرندگان می توانند کارهای مختلف مربوط به حافظه را بر عهده بگیرند و معماهای مختلف را حل کنند.
حالا با این مطالعه واژه “مغز پرنده ای”(bird brain) در زبان انگلیسی که بعنوان یک حرف توهین آمیز به معنای کند ذهن بودن استفاده می شد، به یک تعریف و حرف تشویقی تبدیل می شود.
آنچه که این مطالعه نشان داده این است که مغز این پرندگان به اندازه خیلی از انسان های اولیه یا حتی بیشتر از آن تکامل(فرگشت) یافته و دارای تعداد زیادی نورون است. به نظر می آید که کلاغیان و سایر کورها چیزهایی را که قبلاً می دانند یا نمی دانند می دانند و می توانند مشکلات را حل کنند.
دکتر “آندریاس نیدر” استاد فیزیولوژی حیوانات و مدیر انستیتوی نوروبیولوژی در دانشگاه “توبینگن” و یکی از نویسندگان این تحقیق، به امید درک مدلهای جهانی تر از عملکردهای رفتاری مبتنی بر عصب، این تحقیق را انجام داده است. این مطالعه به صورت کلی به تحقیق در مورد حافظه، برنامه ریزی استراتژیک و انتزاع کمک می نماید.
محققان برای رسیدن به نتیجه، آزمایشاتی را بر روی کلاغ ها انجام دادند. آنها دو کلاغ به نامهای “اوزی” و “گلن” را آموزش دادند تا یک نقطه قرمز یا آبی را بسته به حضور یا عدم حضور نور، نوک بزنند. رنگ قرمز به معنای “آن را دیدم” و رنگ آبی به معنای اینکه “آن را بعد از تابش نور دیدم”.
هنگامی که کلاغ ها کار خویش را انجام می دادند، “نیدر” و تیمش در حال ردیابی سلول های عصبی مغز این پرندگان بودند و دریافتند که نورون های مختلف حسی برای پاسخ های مختلف، فعال می شوند و آنچه این تیم کشف کرد این بود که نورون های مغزی “اوزی” و “گلن” بسته به رنگ مورد انتخاب آنها چشمک می زدند.
لازم به ذکر است که هر دو پرنده به درستی رنگ هایی را انتخاب کردند که با پاسخ نورون های حسی مغز آنها مطابقت داشت.
“نیدر” اظهار داشت: من فکر می کنم این به صورت قانع کننده ای نشان داده است که کلاغ ها و احتمالاً سایر پرندگان پیشرفته از آگاهی حسی برخوردار می باشند، به این معنا که آنها تجربیات ذهنی خاصی دارند که می توانند ارتباط برقرار کنند.
وی ادامه داد: این نوع شواهد عصبی زیست شناختی برای هوشیاری حسی علاوه بر کلاغ ها فقط در انسان و میمون های ماکاک وجود دارد.
این مطالعه در مجله Science انتشار یافته است.

منبع: