پیشبینی مرگ بیماران كرونایی با یك آزمایش خون ساده

تحقیقات جدید نشان داده است كه یك نشانگر زیستی كه معمولاً در آزمایش خون معمولی اندازه گیری می شود، می تواند خطر مرگ و میر ناشی از مبتلا شدن به كووید-۱۹ را پیش بینی نماید.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یکی از چالش های بزرگی که کادر درمان در خلال این همه گیری جهانی با آن روبرو هستند، شناسایی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ است که بیشتر در معرض خطر ابتلای شدید و مرگ ناشی از آن هستند.
بیماری کووید-۱۹ بطور قطع ​​برای افراد مسن یا کسانی که از قبل با بیماری های زمینه ای روبرو بوده اند، خطرناک تر است، اما این گفته موجب نمی گردد که یک بیمار ۹۶ ساله جان سالم به در نبرد یا یک جوان ۲۱ ساله جان خودرا از دست ندهد.
حالا تیمی از پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست به دنبال یافتن راهی برای کمک به پزشکان در ارزیابی بهتر بیمارانی هستند که بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به شدیدترین تاثیرات بیماری کووید-۱۹ همچون مرگ قرار دارند.
پژوهشگران نمونه خون ۱۴ هزار و ۶۴۱ بیمار را که در اوایل سال جاری میلادی یر اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ در بیمارستان های بوستون بستری شده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. برنامه آنها مطالعه دقیق نمونه ها برای شناسایی الگوهای مولکولی خاصی بود که بتواند شدت بیماری را در افراد پیش بینی نماید. پژوهشگران پیش از بررسی نشانگرهای زیستی مبتنی بر خون، ابتدا به نشانگرهای زیستی جمع شده در معمول ترین آزمایش خون پرداختند.
“جاناتان کارلسون” یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: ما تعجب کردیم که یک آزمایش استاندارد و ساده خون که اختلاف اندازه گلبول های قرمز خون را تعیین می کند -به نام عرض توزیع گلبول های قرمز یا RDW- بسیار با مرگ و میر ناشی از مبتلاشدن به کرونا ارتباط دارد و این ارتباط همچنان با سایر عوامل خطر شناسایی شده مانند سن و بیماری های زمینه ای نیز برقرار است.
RDW یک معیار متداول می باشد که در بیشتر آزمایشات استاندارد شمارش گلبول های قرمز اندازه گیری می شود. این مطالعه جدید نشان داد بیمارانی که هنگام پذیرش RDW بالایی نشان می دهند، ۲٫۷ برابر بیشتر احتمال دارد که بر اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ جان خودرا از دست بدهند. RDW بالا همین طور بطور قابل توجهی با مرگ و میر در بیماران جوانتر مرتبط بود.
این مطالعه همین طور خاطرنشان می کند بیمارانی که RDW آنها طی بستری شدن در بیمارستان افزایش می یابد، به احتمال زیاد عواقب بدتری از این بیماری را متحمل می شوند. پژوهشگران می گویند این نشان میدهد که RDW می تواند یک نشانگر زیستی مفید برای پیگیری پیشرفت بیماری هنگام بستری در بیمارستان باشد.
طی چند ماه گذشته برخی از مطالعات مشابه انتشار یافته است که در آن به بررسی نشانگرهای زیستی مبتنی بر خون می پردازد تا بیماران دارای بیشترین احتمال خطر مرگ یا بیماری شدید را شناسایی کند. خیلی از پژوهشگران از الگوهای خاص نشانگرهای بیولوژیکی خون بهره برده اند. با این وجود، جمع آوری و اندازه گیری خیلی از این نشانگرها به اندازه اندازه گیری RDW ساده و رایج نیست.
این یافته نیاز به کسب اعتبار بیشتری با آزمایش روی گروه های وسیعتری از بیماران دارد، اما در صورت تأیید، یک آزمایش خون ساده می تواند یک روش مفید برای تشخیص آن دسته از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ باشد که به مراقبت های بیشتری نیاز دارند.
این تحقیق جدید در مجله JAMA Network Open انتشار یافته است.

منبع: