پارچه هوشمندی كه در گرما سرد و در سرما گرم می شود

به گزارش روش سئو دانشمندان ˮدانشگاه منچسترˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه نوع جدیدی از پارچه هوشمند شده اند كه به صورت یك پچ بر روی لباس كاربر قرار می گیرد و می تواند روشن یا خاموش شود و در گرما بدن افراد را سرد و در سرما بدن را گرم كند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان دانشگاه منچستر نوع جدیدی از پارچه هوشمند را توسعه داده اند که می تواند بعد از اتصال به لباس کاربر خویش را با دمای بدن شخص تطبیق داده و هنگامی که کاربر احساس گرما می کند، فرد را خنک کرده و در هنگام سرما هم سبب گرم شدن کاربر می شود. این پارچه مبتنی بر گرافین است و دمایش با تشخیص دمای بدن کاربر تغییر می کند.
محققان این مطالعه پیش تر هم با استفاده از گرافین موفق به توسعه ماده استتار گرمایی برای پنهان کردن دمای بالای بدن شخص از دوربین های مادون قرمز شده بودند، این ماده توسط یک جریان الکتریکی کوچک که درون لایه های گرافین تعبیه شده، عمل می کرد.
در این مطالعه هم باردیگر محققان با کمک گرافین موفق به ایجاد این پارچه هوشمند شدند. بدن انسان هر چه گرم تر باشد، اشعه مادون قرمز بیشتری از خود ساطع می کند؛ ازاین رو بعضی از لباس ها بگونه ای طراحی شده اند که اجازه می دهد تا این اشعه آزادانه از راه آن عبور کند تا به پایین نگه داشتن دمای بدن کاربر کمک نماید، با این وجود دانشمندان پارچه را بگونه ای طراحی نموده اند که بتواند خودش را با دمای بدن کاربر در هر شرایطی تنظیم کند.
پروفسور “سی کوکاباس” (C. Kocabas) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: توانایی کنترل تابش گرمایی یک نکته مهم و اساسی است و کاربرد بسیار خوبی در مدیریت دمای بدن در هر آب و هوایی دارد. پتوهای حرارتی نمونه متداولی است که برای این مورد طراحی شده اند؛ با این وجود، حفظ این خصوصیت ها با گرم شدن یا سرد شدن محیط اطراف، یک چالش بزرگ بوده است که ما طی این مطالعه توانستیم این کار را با ایجاد یک پارچه هوشمند مبتنی بر گرافین انجام دهیم.
گرافین نامِ یکی از آلوتروپ هایِ کربن است. این ماده از یک ساختار بلوری لانه زنبوری دوبعدی تشکیل شده است که در آن هر اتم کربن به کمک سه الکترون ظرفیت خود، با سه پیوند SP2 هیبریدیزه شده به سه اتم کربن دیگر متصل شده است.
یافته های این مطالعه در مجله “Nano Letters” منتشر گردید.